0x80042109 Mail Gönderme Hatası Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda 0x80042109 Mail Gönderme Hatası Nasıl Giderilir? Konusundan bahsedeceğim. Günlük iş hayatımızda en sık kullandığımız uygulamaların başında Outlook bulunmaktadır. Outlook uygulaması da zaman zaman bazı hatalar verebilir. Bunlardan en yaygın olanı da 0x80042109 hatası ile mail gönderme sorunudur. Siz de Outlook üzerinde bu sorunu yaşarsanız, bakmanız gerekenler aşağıdaki adımlar olabilir.

Öncelikle ilk olarak bir ADSL bağlantısı üzerinden çıkış yapıyorsanız, Türk Telekom tarafından 25 nolu portunuz kapalı durumda olabilir. Böyle bir durumda Telekom ile görüşerek 25 nolu portu açtırabilir. Ya da Mail SMTP sunucu portunuzu 25’ten 587’ye çekerek sorundan kurtulabilirsiniz.

Bir diğer çözüm ise eğer sorun ADSL değil ise muhtemel olarak bilgisayarınız üzerinde kullanmış olduğunuz antivirüs programınız kaynaklıdır. Bir şekilde gönderdiğiniz ek veya mail engelleniyor demektir. Bunu antivirüsü geçici süreliğine devre dışı bırakarak anlamanız mümkün olacaktır.

Son durum için antivirüs te değilse sorununuz yüksek ihtimalle kullanmış olduğunuz ya da üzerinden geçmekte olduğunuz bir firewall olabilir. Firewall kuralı üzerinde de 25 numaralı port kapalı olduğu için mail gönderemiyorsunuz.

Bu yazımda 0x80042109 Mail Gönderme Hatası Nasıl Giderilir? Bundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir