Active Directory Üzerinde Powershell İle User Sayısı Nasıl Öğrenilir?

Active Directory Üzerinde Powershell İle User Sayısı Nasıl Öğrenilir? Active Directory, neredeyse tüm orta ve büyük ölçekli şirketlerin kullandığı ve önemli bir yapıdır. Ancak yapı git gide büyümeye başladığında, içinden çıkılmaz sayılara ve hale gelebiliyor. Bu sebepten dolayı sizlere büyük bir yapıda bulunan kullanıcı sayılarını powershell üzerinden nasıl göreceğinizi anlatacağız. Bu çoğu zaman sistem yöneticilerine lazım olan bir husustur.

Peki yapınız ne kadar büyük? Mevcut olan Active Directory yapınız üzerinde kaç kullanıcınız var? Bu kullanıcılardan kaç tanesi pasif, ya da kaç tanesi aktif durumda? Ya da daha da önemlisi hangi Organizational Unit (OU) içerisinde hangi kullanıcılar var? gibi bilgileri kolaylıkla powershell üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Öncelikle tüm kullanıcı sayısını görmek ile başlayalım.

Active Directory üzerindeki toplam kullanıcı sayınızı görmek için aşağıdaki komutu powershell üzerinde koşturmanız yeterli olacaktır.

(Get-aduser -filter).count

Active Directory üzerinde bulunan aktif kullanıcı sayısını görmek için powershell üzerinde aşağıdaki komutu koşturmanız yeterli olacaktır.

(get-aduser -filter *|where {$_.enabled -eq “True”}).count

Active Directory üzerinde bulunan pasif yani disable durumda olan kullanıcı sayısını görmek için powershell üzerinde aşağıdaki komutu koşturmanız yeterli olacaktır.

(get-aduser -filter *|where {$_.enabled -eq “False”}).count

Active Directory üzerinde belirli bir OU içerisinde bulunan kullanıcı sayısını görmek için powershell üzerinde aşağıdaki komutu koşturmanız yeterli olacaktır.

(Get-ADUser -Filter * -SearchBase “ou=ankara,dc=ortacdemirel,dc=com”).count


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir