AD Üzerinde Kullanılmayan Bilgisayar ve Kullanıcı Hesapları Nasıl Silinir?

AD Üzerinde Kullanılmayan Bilgisayar ve Kullanıcı Hesapları Nasıl Silinir? Günlük çalışma hayatımızda, var olan iş yoğunluğumuzdan dolayı AD üzerindeki user ve computer hesaplarının doğruluğunu kontrol etmeye çok zamanımız olmamaktadır. Bunun için en iyi çözümlerden birisi de yüksek bütçeye sahip olan IDM ürünüdür. Ancak elbette ki her şirket bu ürünü kullanamamaktadır.

Bakıldığı zaman Manage Engine, Lepide gibi third party toollar ile de bu işlemler yapılabilmektedir. Ancak yine bütçe faktörü ortaya çıkıyor ve düşük bütçeli kobiler bu ürünlerin kullanımlarını sağlayamıyorlar. Bu tip durumlar için sizlere kolaylık sağlayacak birkaç komut önerisi bulunmaktadır. Bu uygulamayı aylık olarak şirketinizde uygularsanız, birçok güvenlik açığını da geçirmiş olursunuz. İlk olarak yapmanız gereken şey, son kaç gün istiyorsanız aktif olmayan kullanıcıların listesini çıkarmalısınız.

dsquery user -inactive 12 -limit 0 > c:\komut\stale_account_84gun.txt (12= haftayı temsil etmektedir. Bu sebeple 84 gün)

Bu bir cmd komut setidir. Bunu run as admin ile çalıştırmanız gereklidir. Bu komut sonrasında disable olan kullanıcılar da gelecektir. Siz kullanıcıları temizlemek istiyorsanız komutu çalıştırın ve çıkan sonuçları silin. Siz ortamınızın güvenliği için bakmalısınız. Dolayısıyla aşağıdaki komutu kullanarak uygularsanız, disable olan hesapları getirmeyecektir.

dsquery user -inactive 12 -limit 0 | dsget user -fn -ln -samid -disabled | find /v “dsget” | find /v “samid” | find /v “yes” >>c:\komut\stale_account_84gun.txt

Bunlara benzer bir şekilde computer hesapları için de aynı şeyi kolaylıkla yapabilirsiniz.

dsquery computer -inactive 12 -limit 0


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir