Azure Relay Nedir? Neden Kullanılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Azure Relay Nedir? Neden Kullanılır? Konu hakkında bilgi vereceğim. Şirketler artık cloud ortamlarını oldukça yaygın kullanmaya başladılar. Bundan sonraki süreçte de bu iş cloud tarafına kayacak gibi görünüyor. Bu ortamlardan Microsoft’un ürünü olan Azure platformu da oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Bu yazımızda Azure üzerindeki güzel bir özellikten bahsediyor olacağız. Azure relay. Peki nedir bu Azure Relay?

Azure Relay, şirketinizde çalışmakta olan servis ya da uygulamaların, güvenlik duvarı ayarını ya da portunu değiştirmeksizin buluttan direkt olarak kullanıcılara sunulmasını sağlamakta olan bir servis özelliğidir. Bu tip bir kullanıma örnek olarak Exchange Hybrid gösterilebilir.

Şirket ortamınızda Exchange sunucusunu ve Office 365 birlikte kullanmak istiyorsanız, Exchange sunucusu tarafından mutlaka bir port yönlendirme işlemi yapmak zorunda kalırsınız. İşte tam burada Azure Relay devreye girmektedir. Böylece bir port yönlendirme işlemine gerek duymayacaksınız.

NOT: Azure Relay birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Tek başına peer to peer cpmmunication işlemini bile yapabilir. Azure Relay, VPN hizmeti değildir. Zaten yaptığı bu işlevsellikleri VPN olmadan desteklemektedir.

Azure Relay hizmeti, internete çıkar gibi outbound bir connection kurularak hizmet sağlanabilmektedir. Client ya da istemci sunucu, belirtilen adresi kullanır ardından da sistem üzerinde bulunmakta olan hizmetlere ulaşacak şekilde relay hizmetine talep göndermektedir. Burada son adım olarak Relay özelliği, firewall üstünden herhangi bir istek olmadan on-prem üzerindeki servise talebi geçirir. Ve işlem gerçekleşmiş olur.

Azure Relay denilen hizmetin iki çeşidi mevcuttur.

Hybrid Connections: Bu Relay türü, istekleri karşılamak ya da gönderebilmek için Https protokolünü ya da web socket kullanmaktadır. Günümüzde kullanılan neredeyse tüm web tarayıcısı üzerindeki WebSocket API ile uyumlu şekilde çalışmaktadır.

WCF Relay: Bu Relay türü adından da anlaşılacağı gibi Windows Communication Foundation yani WCF ile ve Net Framework ile birlikte çalışmaktadır.

Bu yazımda Azure Relay Nedir? Neden Kullanılır? Anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir