Azure Relay Nedir? Neden Kullanılır?

Azure Relay Nedir?

Merhaba, bu yazımda sizlere Azure Relay Nedir? Neden Kullanılır? Konu hakkında bilgi vereceğim. Şirketler artık cloud ortamlarını oldukça yaygın kullanmaya başladılar. Bundan sonraki süreçte de bu iş cloud tarafına kayacak gibi görünüyor. Bu ortamlardan Microsoft’un ürünü olan Azure platformu da oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Bu yazımızda Azure üzerindeki güzel bir özellikten bahsediyor olacağız. Azure relay. Peki nedir bu Azure Relay?

Azure Relay, şirketinizde çalışmakta olan servis ya da uygulamaların, güvenlik duvarı ayarını ya da portunu değiştirmeksizin buluttan direkt olarak kullanıcılara sunulmasını sağlamakta olan bir servis özelliğidir. Bu tip bir kullanıma örnek olarak Exchange Hybrid gösterilebilir.

Şirket ortamınızda Exchange sunucusunu ve Office 365 birlikte kullanmak istiyorsanız, Exchange sunucusu tarafından mutlaka bir port yönlendirme işlemi yapmak zorunda kalırsınız. İşte tam burada Azure Relay devreye girmektedir. Böylece bir port yönlendirme işlemine gerek duymayacaksınız.

NOT: Azure Relay birçok özelliği bünyesinde barındırmaktadır. Tek başına peer to peer cpmmunication işlemini bile yapabilir. Azure Relay, VPN hizmeti değildir. Zaten yaptığı bu işlevsellikleri VPN olmadan desteklemektedir.

Azure Relay hizmeti, internete çıkar gibi outbound bir connection kurularak hizmet sağlanabilmektedir. Client ya da istemci sunucu, belirtilen adresi kullanır ardından da sistem üzerinde bulunmakta olan hizmetlere ulaşacak şekilde relay hizmetine talep göndermektedir. Burada son adım olarak Relay özelliği, firewall üstünden herhangi bir istek olmadan on-prem üzerindeki servise talebi geçirir. Ve işlem gerçekleşmiş olur.

Azure Relay denilen hizmetin iki çeşidi mevcuttur.

Hybrid Connections: Bu Relay türü, istekleri karşılamak ya da gönderebilmek için Https protokolünü ya da web socket kullanmaktadır. Günümüzde kullanılan neredeyse tüm web tarayıcısı üzerindeki WebSocket API ile uyumlu şekilde çalışmaktadır.

WCF Relay: Bu Relay türü adından da anlaşılacağı gibi Windows Communication Foundation yani WCF ile ve Net Framework ile birlikte çalışmaktadır.

Bu yazımda Azure Relay Nedir? Neden Kullanılır? Anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir