Azure Stack Nedir?

Bu yazımda Azure Stack Nedir? Bundan bahsedeceğim. Ülkemizde son yıllarda oldukça konuşulan bir teknoloji olan Azure Stack’tan bahsedeceğiz. Peki gündemden düşmeyen Azure Stack nedir? Azure Stack ile neler yapabiliriz? Bu soruların cevaplarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Bildiğiniz üzere Microsoft Azure, public bir cloud hizmeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Azure Stack ise bu yapının kendi veri merkezinizde ve kendi donanımlarınız ile çalıştırdığınız bir sürümüdür. Çoğu alanda Microsoft Azure ile aynı ancak Azure Stack tarafında bazı farklılıklar bulunmaktadır.

Azure Stack Kurgu

Powershell kullanımı, portal, azure resource manager, devops araçları ya da sunmuş olduğu IaaS, PaaS platformları tümü ile aynı diyebiliriz. Kısacası Azure Stack kullanabilmek için, bir azure tecrübenizin olması yeterli olacaktır. Azure Stack üzerinde yazılım geliştirme yapacaksanız bile mevcut Azure tecrübeniz ile yapabilir halde olacaksınız.

Buradaki temel farklılık birisinin kendi veri merkezinden hizmetlerin sunulması, diğerinden ise kendi üzerinden ya da bir servis sağlayıcı donanımları üzerinden bu işlemleri yapabilmesidir. Elbette ki yerleşik donanım üzerinde çalışan ve Public Cloud hizmeti sağlayan Azure üzerindeki tüm servisler maalesef Azure Stack üzerinde bulunmamaktadır. Fakat bunun yanında Azure Stack tarafında katkı sağlayacak servisler bulunmaktadır.

Azure ve Azure Stack Farklılık

Azure Stack’in özellikle de son dönem içerisinde Türkiye’de konuşulmasının sebebi ise dolar kurunun çok yüksek ve sürekli oynuyor olmasıdır. Offline yapılarda, düşük network gecikmesi gerektirmekte olan projeler ya da regülasyon işlemlerinde kesinlikle public cloud tarafına Azure Stack güzel bir alternatif olacaktır. Buradaki engel ise ilk yatırımınızın maliyetinin yüksek olmasıdır.

Sonuç olarak yine bildiğimiz donanım ücretleri ile çalışmaktayız. Bu konuya ilgi kısa zamanda artacaktır. Ve kullanıldığı alanlar oldukça yaygın bir hale gelecektir.

Bu yazımda sizlere Azure Stack Nedir? Kavramından bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir