Bat Dosyası ile Outlook PST Yedeği Nasıl Alınır?

Şirketlerdeki günlük rutin süreçlerimizde mail kullanımının önemi oldukça büyüktür. Bu da bize bazı gereklilikleri beraberinde getirmektedir. Gün içerisinde kolay ve işinize yarayacak hızlı çözümler üretebilirsiniz. Ben de sizler için böyle bir şey lazım olur diye küçük bir kod belirtmek istedim. Sizin de otomatik bir şekilde outlook pst yedeği almak istediğiniz durumlar meydana gelirse aşağıdaki komutları kendinize göre uyarlayarak, bir notepad içerisine yapıştırabilirsiniz.

Ardından farklı kaydet diyerek dosya uzantınızı .bat dosyası yapabilir ve dosyayı çalıştırılabilir hale getirebilirsiniz. Ardından bat dosyanızı çalıştırdıktan sonra istediğiniz pst yedek alma işlemi gerçekleşecektir. Aslında burada basit bir şekilde windows işletim sisteminin bize sunmuş olduğu güzel komutlardan biri olan xcopy ile işlemi sağlamış olduk.

  • @echo off
  • rem asagidaki satirda gorulen D sürücüsü kullanılıyorsa onu kullanarak devam etmelisiniz.
  • NET USE D: \\deneme\deneme_satis$
  • IF NOT EXIST “f:\%USERNAME%” MD “f:\%USERNAME%”
  • XCOPY “C:\Documents and Settings\%USERNAME%\Local Settings\Application Data\Microsoft\Outlook\Outlook.pst” “F:\%USERNAME%\” /H /-D
  • NET USE D: /DELETE /YES
  • EXIT

Bu yazımda işinize yarayacak olan pst yedeği alma işlemini bat dosyası oluşturarak nasıl yapacağınızı anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir