CA (Certification Authority) Backup İşlemi Nasıl Yapılır?

CA (Certification Authority) Backup İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda önemli bir rol olan CA yani Certification Authority yedeğinin nasıl alınacağından bahsedeceğiz. Aslında hizmet olarak adı Active Directory Certificate Services olarak bilinmektedir. Bilgisayar ve kullanıcı hesaplarına sertifika vermek ve sertifika yönetmek gibi işlemler için kullanılmaktadır. Bu hizmet Active Directory Domain Services üzerine entegre olarak çalışacağı gibi bağımsız kendine özgü bir rol olarak ta çalışabilmektedir. Peki CA yedeği nasıl alınır?

Herhangi bir değişim, kaldırma ya da ekleme gibi değişiklik işlemleri yapılmadan önce her zamanki kuralımız olan yedeğimizi almak zorundayız. Dolayısıyla CA üzerinde yapacağımız değişiklikler için de backup işlemini kesinlikle kullanmamız gerekmektedir. Bunun için öncelikle başlat > çalıştır > regedit yazarak, kayıt defteri içerisine giriş yapmalısınız. Hemen ardından aşağıda vermiş olduğum yola gitmelisiniz. Ve sağ click export demelisiniz. BU registry kayıtlarının da yedeğini almamızı sağlayacak.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CertSvc\Configuration

Bu kaydı export ettikten sonra CertSvc anahtarını da export ederek onun da bir yedeğinin durmasını sağlamanız gerekmektedir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\CertSvc

Son olarak başlat > çalıştır > certmgr.msc > enter diyerek Certification Authority içerisine giriş yapılarak sertifikamız üzerinde sağ click backup demeniz gerekecektir.

Bu işlem sonrasında ilgili yedek klasörünüzü göstermelisiniz. Artık elinizde CA yedeğiniz bulunmaktadır. Dilediğiniz gibi değişiklik işlemini yapabilirsiniz. Olumsuz bir durumda yeniden almış olduğunuz yedek üzerine dönüş yapabilirsiniz.

Bu yazımda mevcuttaki CA backup işleminin nasıl yapılacağından bahsettim. Bir sonraki yazımda, yeni bir CA sunucusu üzerine almış olduğunuz yedeği nasıl döndürürüz sorusunun cevabını anlatacağım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Yazımızı Buradan Paylaşabilirsiniz.

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Linkedin üzerinden profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi bu blog üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir