Centos Sunucu Üzerinde Hostname Nasıl Değiştirilir?

Merhaba, bu yazımızda Centos Sunucu Üzerinde Hostname Nasıl Değiştirilir? Kısaca bunu anlatacağım. Linux sunucular üzerinde basit işlemleri yapmak bile zaman alabiliyor. Hostname değiştirme işlemini bu sebeple yazmak istedim. Yeteri kadar Türkçe dilde makale bulunmadığı için özellikle kaynak olarak burada kalsın ve herkes faydalanabilsin istedim. Peki Centos sunucuda hostname nasıl değiştirilir?

Centos sunucu üzerinde hostname değiştirebilmek için 4 adım uyguluyoruz. İlk olarak sunucunuzun SSH bağlantısını aktif ettiğinizi ve Putty gibi bir yazılım ile sunucunuz üzerine bağlandığınızı varsayıyorum. Öncelikle aşağıdaki alanda bulunan dosyayı bir metin editörü yardımı ile açmamız gerekmektedir.

/etc/sysconfig/network

Linux – Sysconfig

Eğer bu işlemi konsol üzerinden yapmak isterseniz, nano kullanmanız sizin için daha kolay olacaktır.

sudo nano /etc/sysconfig/network

Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır. Bu ekran üzerinde HOSTNAME yazan yerin karşılığına sunucuya vermek istediğiniz yeni ismi yazmalısınız.

etc/hosts

Bir sonraki adımda ise hosts dosyanın içeriğini güncellemeniz gerekmektedir. Hosts dosyası içerisindeki güncellemeyi de nano ile birlikte yapabilirsiniz.

sudo nano /etc/hosts

Aşağıdaki gibi ilk satıra hostname değerini ve karşılığını yazıyorsunuz. Ve dosyayı kayıt ediyorsunuz.

Bir sonraki adımda hostname ve yeni sunucu adı şeklindeki komutumuzu kullanıyoruz. Yani hostname thesistemci yazdıktan sonra yeni sunucu adı yazılmış olacaktır.

Centos üzerinde hostname değiştirme işleminin dört adımdan oluşacağını yazımızın başında belirtmiştik. Dolayısıyla geldik son adımımıza. Bu adımda aşağıda verdiğimiz komutu çalıştırıyorsunuz. Bu sayede Centos sunucunuzun network ayarları refresh etmiş olacaktır. Yeni sunucu adı girilmiş olacaktır.

Bu yazımızda Centos üzerinde hostname’in nasıl değiştirileceğini anlattık. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir