Chocolatey Kurulumu ve Paket Yükleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Chocolatey ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından bahsedeceğim. Peki nedir bu Chocolatey? Chocolatey kurulumu ve paket yükleme işlemleri nasıl yapılır? Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; Linux kullanıcıları paket yükleme işleminin ne kadar kolay olduğunu bilirler. Ancak aynı durum Windows işletim sistemi için de olsa ne güzel olurdu değil mi? İşte Chocolatey; tam da burada öne çıkıyor. Chocolatey; aynı Linux ortamında olduğu gibi apt- get kadar kolay bir şekilde windows işletim sisteminiz üzerine program kurulumları yapabilmenizi sağlamaktadır.

Örnek vermek gerekirse; Linux işletim sistemi üzerinde herhangi bir kurulum yapacaksak apt-get install uygulamaadı komutunu kullanıyoruz. Bunu windows işletim sistemi üzerinde de choco install googlechrome şeklinde ya da choco install firefox şeklinde uygulamak Chocolatey ile mümkün hale gelmektedir. Dilerseniz Chocolatey uygulamasının nasıl kurulacağına geçelim.

Windows işletim sistemi üzerinde Chocolatey kurulumu yapmak için cmd komut satırını açacağız. Ancak run as administrator şeklinde açıyoruz. Ardından aşağıda vermiş olduğum komutu kullanarak kurulumu başlatabilirsiniz.

@powershell -NoProfile -ExecutionPolicy Bypass -Command “iex ((New-Object System.Net.WebClient).DownloadString(‘https://chocolatey.org/install.ps1’))” && SET “PATH=%PATH%;%ALLUSERSPROFILE%\chocolatey\bin

Komutu çalıştırdıktan sonra komut satırına choco yazarak yüklenip yüklenmediğini kontrol edebilirsiniz.

Chocolatey Kurulum Ekranı

Chocolatey ile ilgili kısa bir bilgi verelim. Chocolatey üzerinde birçok uygulama için kurulum sağlayabilirsiniz. Kurabileceğiniz programları görebilmek için kullanacağınız komut aşağıdaki gibidir.

choco list

Windows işletim sisteminiz üzerine paket yüklemek için kullanmanız gereken komut aşağıdaki gibidir.

choco install paketismi

Windows işletim sistemi üzerinde yüklediğiniz paketi silmek için de aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

choco uninstall paketismi

Windows işletim sistemi üzerinde Chocolatey ile yüklemiş olduğunuz programların tümünü güncellemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

cup all

Son olarak şunu da belirtmek gerekir ki; şu an için Chocolatey uygulaması üzerinde tam 7615 adet program bulunmaktadır. Mevcut uygulamalara buradan linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımda Chocolatey kurulumu ve paket yükleme işlemleri nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir