Cross vCenter Server Export Özelliği

Merhaba, bu yazımda sizlere vCenter 7 Update 1 versiyonu ile birlikte gelen Cross vCenter Server Export özelliğinden bahsedeceğim. Öncelikle çok güzel bir özellik olduğunu belirtmeliyim. Ortamınızda ya da lokasyonlarınız arasında birden fazla vCenter’ınız varsa, bunlar arasında sunucunuzu taşıyabiliyorsunuz. Ben de anlatımımda mevcut merkez ortamımdaki vCenter üzerinden, farklı bir lokasyondaki vCenter üzerine sunucumu bu özellik ile migrate edeceğim.

Öncelikle karşıdaki vCenter üzerine göndermek istediğiniz sanal sunucunuz üzerinde sağ click Migrate diyoruz.

Ardından karşınıza gelen pencerede, önceki versiyonlardan farklı olarak Cross vCenter Server Export seçeneğini göreceksiniz. Bu seçimi yaparak devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi karşıdaki vCenter sunucumuzun bilgilerini giriyor ve ilerliyoruz.

Aşağıdaki gibi sertifika onaylamamız istenecek. Burada yes diyerek devam ediyoruz.

Successfully connected to vCenter gördükten sonra bilgiler kaydedilmiş oluyor. Next ile ilerleyebiliriz.

vCenter’ınız üzerindeki datacenter seçimi yapıyoruz ve devam ediyoruz.

Bu işlemin sonrasında da mevcut sunucumuzu hangi datastore içerisine atacağımızı seçiyoruz.

Ardından hangi host üzerine konumlandırmak istiyorsanız, seçiminizi yapıyorsunuz. Benim ortamımda DRS açık olduğundan direk datacenter seçmem yeterli oluyor.

Migrate ettiğimiz sunucumuzun karşı vCenter tarafındaki Network adaptörünün seçimini aşağıdaki gibi yapıyoruz.

vMotion priority recomended seçimi ile ilerliyoruz.

Son olarak yaptığımız tüm ayarların bir status bilgisini görüyoruz. Kontrol ediyoruz ve ardından finish diyoruz.

İşlem aşağıdaki şekilde başlıyor. Sunucumuzun disk büyüklüğüne göre işlem zamanı değişiklik gösterecektir. Aşağıdaki işlem bittikten sonra karşıdaki vCenter ortamınızda ilgili sunucuyu göreceksiniz.

Bu yazımda sizlere vCenter 7 Update 1 versiyonu ile birlikte gelen Cross vCenter Server Export özelliğinden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

2 thoughts on “Cross vCenter Server Export Özelliği

  • 4 Ocak 2021 tarihinde, saat 13:24
    Permalink

    Production ortamlarda bottleneck oluşması durumlarında kullanılabilir bir özellik olabilir .

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir