Dell Blade Üzerinde CMC Log Nasıl Alınır?

Merhaba, bu yazımda Dell Blade Üzerinde CMC Log Nasıl Alınır? kısaca anlatacağım. Dell fiziksel şasilerimiz üzerinde sorun yaşadığımız durumlarda ayrıntılı log toplamamız gerekmektedir. Özellikle CMC log içerisinde bütün sorunların kaynağını okuyabilirsiniz. Bunu çok basit bir şekilde nasıl alacağınızı anlayacağım.

Öncelikle bu işlemi Putty uygulaması üzerinden yapacağımızı söylemeliyim. Putty uygulamanız yoksa indirin, zaten küçük bir uygulama kurulum yapılmadan çalışabilmektedir. Uygulamayı açtıktan sonra öncelikle logging tabından birkaç ayar yapacağız. Bu ayarlar sayesinde loglarımızın nereye kayıt edileceğini belirtmiş olacağız.

Putty uygulamasını açtıktan sonra soldaki menüden Logging sekmesine tıklıyoruz. All session output seçili olarak bırakmalısınız. Ardından browse kısmından nereye kayıt edileceğini seçiyoruz. Ardından open seçerek işlemimize devam ediyoruz. Aşağıda alanları görebilirsiniz.

Sonrasında yine soldaki menüden session sekmesine tıklıyoruz. Host name kısmına bağlanacağınız sunucunun, şasinin ip adresini girerek open seçeneğini işaretlemelisiniz. Ayarları aşağıda görebilirsiniz.

Ardından aşağıda gördüğünü gibi cihazınızın GUI arayüzüne command ekranı yani CLI üzerinden erişmiş olacaksınız.

Login as kısmına aşağıda görüldüğü gibi root kullanıcı adınız yazılacaktır. Ardından fiziksel şasiniz için belirlemiş olduğunuz password girişini yapmalısınız. Aşağıda ekran görüntülerini görebilirsiniz. Burada çok basit bir komut giriyoruz. Bunun ardından sunucunuz üzerindeki bütün bilgileri toplamaya başlayacak. Bu işlemin hızı maximum 5 – 6 dakika sürebilmektedir. Ardından logunuzu en başta belirtmiş olduğunuz alana kaydetmiş olacaktır. Aşağıdaki komutu yazdıktan sonra racadm racdump ile bütün loglar toplanıyor.

Son olarak exit diyerek Putty uygulama ekranından çıkıyoruz. Ve bütün CMC logumuz en başta kayıt ettiğimiz yere alınmış olacaktır. Ardından ister kendiniz tool aracılığı ile inceleyebilir dilerseniz de ilgili firmaya bu logları gönderebilirsiniz.

Bu yazımda, Dell Blade Üzerinde CMC Log Nasıl Alınır? kısaca anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir