Dell M1000E IDRAC Upgrade Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Dell M1000E IDRAC upgrade nasıl yapılır? Konusunu anlatacağım. Dell M1000E şase üzerinde bulunan hostlarınızın BIOS ve IDRAC güncellemelerini sürekli olarak takip etmeniz gerekmektedir. Dilerseniz, IDRAC upgrade işlemine geçebiliriz.

IDRAC upgrade işlemini yapmak için hostunuzu maintenance moduna almanıza gerek yoktur. Şu an mevcutta 2.80.80 IDRAC versiyonu bulunmaktadır. Dolayısıyla biz de bu güncellemeyi hostumuza uygulayacağız. Bakım moduna almanız gerekmiyor. Çalışan bir sistem üzerinde işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İşlem bu donanımlar üzerinde yaklaşık 10 – 15 dakika kadar sürmektedir.

Dell IDRAC Version Upgrade

İlk olarak yapmanız gereken işlem 2.80.80 IDRAC versiyonunu Dell Support sitesinden indirmek olacaktır. Aşağıdaki link üzerinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Dell IDRAC 2.80.80 Version

115 MB boyutundaki exe uzantılı dosyamızı indirdikten sonra ikinci adıma geçiyoruz. İkinci işlemimiz ise Delll M1000E şaseniz üzerine erişmek olacaktır. Ardından IDRAC güncellemesi yapmak istediğiniz host üzerine gelerek aşağıda görüldüğü gibi launch IDRAC gui demelisiniz.

İşlemin arkasından hostun arayüzü karşınıza gelecektir. Burada sol menüden IDRAC settings içerisinde bulunan update and rollback kısmına giriş yapıyoruz.

Yukarıda indirmiş olduğumuz dosya localimizde bulunduğu için karşımızda bulunan ekran üzerinde local seçimini yapıyoruz. Ve dosya seç kısmından indirmiş olduğumuz dosyayı gösteriyoruz.

Dosyayı ekledikten sonra alt kısımdaki buton aktif hale gelecektir. Dolayısıyla upload seçeneğine tıklıyoruz.

İndirmiş olduğumuz dosya önce cihaz üzerine önce upload edilecek. Bu kısım tamamlandıktan sonra aşağıdaki gibi uyarı çıkacak.

İşlemin tamamlandığını ilerlemelerden kolaylıkla görebilirsiniz. Son olarak server information kısmından da IDRAC versiyonun güncellenmiş olduğunu teyit edebilrsiniz.

Bu yazımda sizlere Dell M1000E IDRAC upgrade nasıl yapılır? Konusunu anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir