Dell Poweredge M1000E CMC Firmware Upgrade

Merhaba, bu yazımda sizlere Dell Poweredge M1000E fiziksel şasesi üzerinde CMC firmware versiyonunun nasıl yükseltileceğinden bahsedeceğim. Daha önceki makalelerimde de bahsetmiştim. Bu fiziksel şaseler M serisi şaselerdir. M630, M640, M830, M620 gibi modelleri içermektedir. Bu şase üzerinde CMC yani Chasis Management Controller’ımızı upgrade edeceğiz.

Öncelikle CMC arayüzüne ilgili ip adresimiz ile erişiyoruz. CMC güncellemek için ilgili CMC firmware modelini indirmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Dell Support Driver Sayfası

CMC arayüzüne girdikten sonra Chasis Overview kısmında aşağıdaki gibi cihaz modeli ve CMC firmware versiyonunu görüyoruz. Bizimki 6.00 olarak görülmektedir.

CMC (Chasis Management Controller) firmware versiyonumuzu 6.21 sürümüne yükselteceğiz. Bunun için Chasis Overview altında üstte bulunan sekmelerden update kısmına giriş yapılır.

Update kısmında aşağıdaki gibi öncelikle cmc-standby olanı işaretliyoruz. Buna ikinci CMC deniyor. Biri güncellenirken bağlantınızın kaybolmamasını sağlıyor.

Apply dedikten sonra aşağıdaki gibi ready şeklinde bir ekran bizi karşılayacak. Burada browse diyerek indirmiş olduğumuz CMC firmware dosyasını göstereceğiz. Burada exeyi zipten açarak .cmc uzantılı dosyayı göstermeniz gerekmektedir.

Dosyamızı yukarıda görüldüğü gibi gösterdik. Şimdi begin firmware update diyoruz. Transferring image file yazacak. İlgili dosyamızı fiziksel cihaza yazmaya çalışıyor. Update durumunu yine aynı ekrandan kontrol edip izliyoruz.

İkinci CMC ile işimiz bitti. Şimdi active yazan birinci CMC üzerinde aynı update işlemini gerçekleştireceğiz.

Yaklaşık 10 – 15 dakika sürecek olan güncelleme sonrasında CMC firmware upgrade işlemini aşağıda görüldüğü gibi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Fiziksel şase üzerindeki Bay’lerin toplu update işlemlerine de değinelim. Server Overview kısmında ise fiziksel şasemizde takılı olan tüm bay’ler için seçimli update uygulayabiliriz. IDRAC, BIOS, lifecycle gibi update işlemlerini ilgili dosyalarınızı göstererek, hangi Bay’lere geçilmesini istediğinizi seçerek uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki alanlara hangisini yükseltmek istiyorsanız önce versiyonları indirip update dedikten sonra browse diyerek dosyayı göstererek, upgrade işlemlerinizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Dell Poweredge M1000E fiziksel şasesi üzerinde CMC firmware versiyonunun nasıl yükseltileceğinden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir