Dell R740 XD Sunucu Üzerine Windows Kurulumu Nasıl Yapılır?

Dell R740 XD Sunucu Üzerine Windows Kurulumu Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Dell markasının bir ürünü olan 740 XD sunucusu üzerine nasıl windows kurulacağından bahsedeceğiz. Bu sunucular üzerine IDRAC denilen web arayüzünden giriş yapılır. Firmware ve ilgili driver updateleri de bu arayüz üzerinden otomatik olarak yapılır. Fiziksel kurulumları yapılmış olan Dell 740 XD sunucusunun firmware ve driver updateleri de yapıldıktan sonra windows kurulumuna geçebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken bir husus ta sunucunuzun arayüzünde yapılması gereken disk RAID ayarlarıdır. Disklerinizi RAID yapısı ile ayarladığınızı varsayalım. Dell 740 XD gibi converged sistemler üzerinde windows kurulumu yapabilmek için öncesinde bazı adımlara gerek duyulmaktadır. Virtual manage ile konsoluna bağlanmış olduğunuz makine siyah ekranda yani BIOS ekranında beklemektedir.

Bu ekran açıkken restart ediyoruz. Ve Dell EMC yazısını ekranda gördükten sonra F10 tuşuna basarak Lifecycle Controller olarak açıyoruz. Hemen ardından menü içerisinde Deploy OS kısmına giriyoruz. Menü içerisindeki ilk adım olan Select Os Deployment Path adımından Go Directly to OS Deployment seçeneğini işaretliyoruz.

OS Deployment Seçim Ekranı

Hemen ardından kurmak istediğimiz işletim sistemi ve boot mode ayarları seçilir.

Windows İşletim Sistemi ve Boot Mode Seçimi

Ardından installation mode seçimi yapılarak bir sonraki adıma geçilir. Burada manual install seçilerek devam edilir.

Kurulum Modu Seçimi Ekranı

Ve en önemli kısma geliyoruz. İnsert OS media kısmından yukarıdaki Virtual Media sekmesine gelinir. Map CD/DVD seçilerek kurmak istediğimiz windows iso dosyası gösterilir.

Windows image dosyası seçim ekranı

Son olarak reboot system diyerek Dell 740 XD sunucusunun yeniden başlatılması sağlanır. Sunucunun başlamasını bekledikten sonra Boot DVD or CD-rom… uyarısını ekranda gördükten sonra herhangi bir tuşa basarak windows kurulumuna başlayabilirsiniz. Unutmamalıdır ki; bu sunucular üzerinde bu ayarlar yapılmadan windowskurulumu kesinlikle yapılamaz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir