DHCP Üzerinde Log Path Nasıl Değiştirilir?

Hepinizin bildiği gibi günümüzde loglama ve SIEM işlemleri oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Özellikle 5651 uygunluk yasası ve KVKK maddelerinden sonra bilgi güvenliğinin yeri IT sektöründe oldukça önemli bir hale gelmiştir. Eğer bu işlemleri şirketinize uygulatmak isterseniz, sizden bazı kısımlar için erişim istenecektir. İşte bu erişimlerden birisi de  DHCP loglarıdır. Bu yazımızda DHCP logunun yolunun nasıl değiştirileceğinden bahsedeceğiz.

DHCP loguna ulaşmak isteyen uygulama bunu dizinden paylaşım yolu ile yapmaktadır. DHCP servisi biz IT çalışanları için önemli olduğundan, erişim isteyen herhangi bir uygulamaya kendi yolunu elbette vermeyeceğiz. Bunun aksine varolan path üzerindeki “Windows>System32>dhcp” yolu farklı bir yere yönlendirerek göstereceğiz. Öncelikle DHCP konsolu üzerinden yedek dosyaların ve database kısmının değiştirilebileceğini söylemek mümkündür.

Ancak log dosyasının değişimi için konsol üzerinde bir alan bulunmamaktadır. Mevcuttaki yolu değiştirebilmek için yapmanız gereken şey; command prompt içerisinden “netsh dhcp Server set auditlog klasöryolu komutu ile değişikliği yapmaktır.

Eğer yapmış olduğunuz DHCP log yolu değişikliğinin emen uygulanmasını istiyorsanız, DHCP servisini restart etmelisiniz. Bu dakika itibariyle işleminiz gerçekleşmiş olacaktır. Ve artık DHCP logları sizin belirtmiş olduğunuz klasör yolu içerisinde oluşacaktır.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir