DNS Sunucusunda Manual Migration İşlemleri Nasıl Yapılır?

DNS Sunucusunda Manual Migration İşlemleri Nasıl Yapılır? DNS sunucusunu yedeklemeniz için yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Belirli periyotlarla da DNS sunucunuzu yedeklemeniz gerekmektedir. İlk olarak yapılması gereken şey DNS sunucunuz üzerinde aşağıdaki konuma gelmek olacaktır.

%SystemRoot%\System32\DNS bu dizin içerisine giriş yaptıktan sonra görmüş olduğunuz tüm klasörleri kopyalamalısınız. Hemen ardından yine DNS sunucusu üzerinde bulunan aşağıdaki registry alanına gitmelisiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\DNS Server\Zones

Yukarıdaki kaynak dalını DNS sunucusu üzerinde import etmelisiniz. Hemen sonrasında yedek almış olduğunuz zone klasörlerini %SystemRoot%\System32\DNS dizini içerisine atarak bir kez daha DNS servisini yeniden başlatmalısınız. Böylelikle taşıma işlemi tamamlanmış olacaktır. Devamında ise eski DNS sunucusunun ip adresi yeni DNS sunucusuna verilmelidir. Bunun üzerine isterseniz, DNS sunucusunda PTR kaydı açabilir ve sadece kendi ip adresini register etmesini sağlayabilirsiniz. Bu olmazsa olmaz bir işlem değildir.

Son olarak oluşturmuş olduğunuz yeni DNS sunucunuza farklı bir ip adresi tanımlayacaksanız, İpconfig /registerdns komutunu kullanarak vermek istediğiniz yeni ip adresini kayıt edebilirsiniz. Bunun ardından servis başlamaz ise netdiag /fix komutu ile başlama zorlanabilecektir. İşlemler tamamlanmıştır.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir