Domain Kayıtları Nasıl Görüntülenir?

Domain Kayıtları Nasıl Görüntülenir? Zaman zaman domain kayıtlarının hangi cname ile kayıt edildiğini, hangi MX kaydına yönlendirildiğini görüntülemek isteyebilirsiniz. Ya da kayıtların listesini almak isteyebilirsiniz. Bu yazımızda size nslookup tanımından ve domain kayıtlarını nasıl görüntüleyeciğinizden bahsedeceğiz.

Öncelik olarak yapılması gereken ilk işin nslookup konsolu olduğunu söyleyebiliriz. Nslookup denilen konsol > işareti ile komut bekleyen bir konsol olduğunu söyleyelim. İlk açıldığı zaman eğer ortamınızda Active Directory (AD) bulunuyor ise, sunucuların ip adresi tanımlanmaktadır. Eğer domain ortamı yok ise lokal DHCP sunucunuzun size atamış olduğu DNS yani modeminizin ip adresleri tanımlanır. Ancak biz burada global sorgular da yapabiliriz. Bu sebeple Google DNS kullanıyoruz. Ve komut satırına;

>server 8.8.8.8 yazarak listeleme yapıyoruz. Eğer domain name sunucularını listelemek istiyorsanız,

>set type=NS

>asd.com

Bu komutu da aştıktan sonra hangi domain bilgilerini görmek istiyorsanız yazıyorsunuz. Ve o domaine ait olan name server bilgilerini görüntüleyebiliyorsunuz. Eğer mail sunucularının MX kayıtlarını sorgulamak isterseniz;

>set type=MX

>domain.com

Yazmanız yeterli olacaktır. Eğer tüm kayıtları listelemek istiyorsanız;

>set type=all

Komutunu yazıyorsunuz. Komut sonrasında istediğiniz domain adresini yazıyorsunuz. Bu sayede domain üzerinde tanımlı olan subdomain, MX, CNAME ve A kayıtlarının tümünü kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir