En İyi WordPress Eklentileri Nelerdir?

Merhaba, bu yazımda sizlere en iyi WordPress eklentilerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle WordPress’in bu kadar yaygın hale gelmesinin en büyük nedenlerinden birisinin birçok eklentiye sahip olması olduğunu söyleyelim. WordPress eklentileri için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Aşağıdaki dizinden de eklentileri kolaylıkla görebilirsiniz.

WordPress Eklentileri

Bu yazımızda bir WordPress altyapısına sahip site sahibi ya da geliştiricinin olmazsa olmaz eklentilerinden bahsedeceğim. Sizlere en çok yarar sağlayacak olan eklentileri bir araya getirerek, ne işe yaradıklarını anlatmaya çalıştım. Dilerseniz, hemen başlayalım.

WooCommerce

WordPress’in bu eklentisi, bütün e-ticaret sitelerinin neredeyse üçte birine hakimdir. Dolayısıyla bir mağaza kurmak istiyorsanız bu eklenti olmazsa olmazlarınızdandır. Eklenti ile birlikte fiziksel ya da dijital ürün satmanız oldukça kolaylaşır.

Eklentinin kurulumu basit ve birçok ödeme yöntemini de kabul etmektedir. Ayrıca birçok uzantı ve eklenti ile de kolaylıkla entegre olabilmektedir. Siz de WordPress altyapısına sahip web siteniz üzerinden ürün ya da hizmet satıyorsanız, bu eklentiyi mutlaka kullanmalısınız.

Yoast SEO

Yoast SEO eklentisi, bir arama motoru optimizasyonu yani SEO eklentisidir. Özellikle en iyi eklenti olarak bilinmekte ve kullanılmaktadır. Bu eklenti sayesinde kaliteli ve aramaya dayalı içerik üretebilirsiniz. Yoast SEO isimli WordPress eklentisi tamamen ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Eğer ayrıcalıklı sürüme sahip olmak isterseniz 69$ değerinde ücret ödemeniz gerekmektedir.

Yoast SEO eklentisi, gönderilerinizi ve sayfalarınızı analiz etmenizi sağlar ve SEO yapılmamış ya da zayıf olanları bulur. Eklenti sayesinde site XML haritasını da oluşturur. Yapmış olduğunuz SEO değişiklikleri uygulandıktan sonra da güncelleme yapar.

W3 Total Cahce

WordPress ile ilgili her zaman söylediğimiz ve en önemli maddelerden birisi sitenizin hızlı olmasıdır. Yani sayfaların ya da mevcut yazılarınızın hızlı bir şekilde yüklenerek, ilgili kişinin karşısına çıkmasıdır. Ne kadar hızlı bir siteye sahipseniz, siteniz o kadar trafik alır, e-ticaret ise o kadar daha gelen kullanıcı alışveriş yapar.

Aslında bu eklenti sayesinde bir önbellekleme eklentisidir. Yani bir kullanıcı sizin sayfanızı ziyaret ettiği zaman sayfanın bir sürümü de kullanıcıya kayıt olur. Bu sayede web sayfanız, kişinin bir sonraki gelişinde daha hızlı bir şekilde yüklenecektir. W3 Total Cache isimli eklenti birçok hosting firması ile uyumlu çalışmaktadır. Web sitenizin hızını arttırmak için kesinlikle kullanmanız gereken bir eklentidir.

Jetpack

Jetpack eklentisi, web sayfanızı güvenli hale getirmeyi ve daha fazla çevrimiçi trafik oluşturmayı sağlamaktadır. Ayrıca Jetpack eklentisi sayesinde web sitenizin performansını da kolaylıkla izleyebilirsiniz. Jetpack eklentisi ücretsizdir. Ancak premium sürümüne sahip olursanız, web sitenize ek bir güvenlik taraması ve yedekleme işlemi de dahil olacaktır.

Jetpack eklentisi sayesinde, ziyeratçileriniz kaliteli iletişim formları ile size ulaşabilir. Web sayfanız korunur ve analiz edilir. Eklenti aynı zamanda web sitenizin up ve down durumlarını da kontrol etmektedir. Son olarak web sitenizin istatistiklerini de çıkartmaktadır.

Keyy Two Factor Authentication

Bu WordPress eklentisi adından da anlaşılacağı gibi bir güvenlik eklentisidir. Son yıllarda web sitelerinde oldukça zafiyet gösteren bir konu haline gelmiştir. Günümüzde bu tip şeyler için uygulanan en iyi yöntemlerden biri cep telefonunuz aracılığıyla kimliğinizi doğrulamanızdır.

İşte web sitenizde bunu sağlamak için kullanmanız gereken eklenti, Keyy Two Factor Authentication eklentisidir. Eklenti kurulduktan sonra WordPress web sitenize cep telefonunuzun doğrulaması sayesinde erişmenizi sağlamaktadır. Eklentinin elbette ki premium sürümü var. Ancak ücretsiz sürüm işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için yeterli olacaktır.

Keyy Two Factor Authentication eklentisi, şifre girme zorunluluğunu ortadan kaldırmakla birlikte, 2048-bit şifreleme yaparak telefonunuzdan doğrulama sağlamaktadır. En önemlisi de WordPress web sitenizi yetkisi olmayan kişilere karşı korumaktadır.

Imagify İmage Optimizer

Özellikle mobil olarak sitelerde dolaşmak yaygınlaştıktan sonra, web site hızları daha da önem kazanmaya başlamıştır. Burada en önemli konulardan birisi de sitenize yüklemiş olduğunuz resimlerin boyutlarıdır. Eğer bu boyutları düzenlemez ya da küçültüp, sıkıştırmazsanız web sayfanız yavaş açılmaya başlayacaktır. Bu da kullanıcıların sitenize gelmemesi için en büyük sebeplerden birisidir.

Eklenti sayesinde ortam kütüphanenizdeki tüm resimler sıkıştırılacak ve optimize edilecektir. Ancak ücretsiz sürümünde belirli sayıda resim sıkıştıracaktır. Bunun için de birkaç premium seçeneği mevcuttur. Bu eklentiyi, özellikle görsel ağırlıklı olan web siteleri kesinlikle kullanmalıdır.

Wordfence Security

Bu eklenti, bir güvenlik eklentisidir. WordPress web sitenizi olası büyük tehditlere karşı korumaktadır. Bu tip eklentiler arasında en geliştirilmiş ve en popüler eklentilerden birisidir. Aslında web sitenize bir web uygulama güvenlik duvarı yani WAF sağlamış olur.

Wordfence Security eklentisi sayesinde IP bazlı kara listeye alma işlemleri, ülkelerin otomatik olarak engellenmesini sağlamaktadır. Özellikle çevrimiçi tehditleri algılayacak ve engellemeye yardımcı olacaktır. Son olarak eklenti sayesinde web sitenizin sürekli izlenmesi sağlanmış olur.

Evet, WordPress altyapısına sahip web siteniz için birçok eklenti kullanabilirsiniz. Eklenti seçimi yapmak ta oldukça zordur. Yanlış eklentiler sitenizi yavaşlatacak ve zarar verecektir. Dolayısıyla ilk araştırmanız gereken eklentilerin ne kadar kurulmuş ve kullanılıyor olduğudur.

Bunun dışında web sitelerinde birkaç araştırma yaparak doğru eklentileri bulabilirsiniz. Bu yazımda bahsettiğim 7 eklenti web siteleriniz için olmazsa olmazlardandır diyebilirim. Siz de WordPress altyapısına sahip bir web sitesi kullanıyorsanız, bu eklentileri kullanabilirsiniz.

Bu yazımda sizlere en iyi WordPress eklentilerinden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir