ESX Host Üzerinde HyperThreading Nasıl Aktif Edilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere ESX hotunuz üzerinde HyperThreading özelliğinin nasıl aktif edileceğini anlatacağım. Vmware kullanıcıları, bazı zamanlarda performans sıkıntıları yaşamaktadır. HyperThreading özelliğini aktif ettiğinizde, performans sorununuz kesinlikle çözülecek diye kesin bir şey yoktur. Fakat hostunuz üzerinde HyperThreading özelliğini açmanız, olumlu bir performans etkisi yaratacaktır.

Öncelikle kısaca HyperThreading kavramının ne olduğundan biraz bahsedelim. HyperThreading terimi; Intel Pentium 4 işlemcilerle duymaya başladığımız bir kavramdır. HyperThreading teriminin özelliği ise bir işlemci çekirdeği üzerinde birden daha fazla işlemin çalışmasını sağlar. Normal şartlarda 1 çekirdek üzerinde 1 işlem çalışırken; HyperThreading özelliğini aktif ederek aynı çekirdek üzerinde çok fazla işlem yapmanız mümkün hale gelmektedir.

HyperThreading Nasıl Aktif Edilir?

Gelelim bu özelliği nasıl aktif edeceğimize. Şunu da belirtmek gerekir ki; işlemciniz HyperThreading desteklemiyorsa bu özelliği kullanamazsınız. Öncelikle Vsphere client ile arayüze bağlanıyoruz. HyperThreading özelliğini açmak istediğimiz hostun üzerinde configure tabına giriş yapıyoruz.

Ardından sol tarafta bulunan menü üzerinde Hardware kısmına giriş yapıyoruz. Bu sekmenin içerisinde de Processors kısmına giriş yapıyoruz.

Sağ üst taraftaki edit butonuna basıyoruz ve aşağıda görmüş olduğunuz alanı enabled olarak işaretliyoruz.

Böylelikle hostumuz üzerindeki HyperThreading özelliğini aktif etmiş oluyoruz. Ancak özelliği aktif ettikten sonra aktif olabilmesi için mutlaka hostunuzun yeniden başlatılması gerekmektedir. Bu yazımda sizlere ESX hotunuz üzerinde HyperThreading özelliğinin nasıl aktif edileceğini anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir