ESX Host Üzerinde HyperThreading Nasıl Aktif Edilir?

ESX Host Üzerinde HyperThreading Nasıl Aktif Edilir

Merhaba, bu yazımda sizlere ESX hotunuz üzerinde HyperThreading özelliğinin nasıl aktif edileceğini anlatacağım. Vmware kullanıcıları, bazı zamanlarda performans sıkıntıları yaşamaktadır. HyperThreading özelliğini aktif ettiğinizde, performans sorununuz kesinlikle çözülecek diye kesin bir şey yoktur. Fakat hostunuz üzerinde HyperThreading özelliğini açmanız, olumlu bir performans etkisi yaratacaktır.

Öncelikle kısaca HyperThreading kavramının ne olduğundan biraz bahsedelim. HyperThreading terimi; Intel Pentium 4 işlemcilerle duymaya başladığımız bir kavramdır. HyperThreading teriminin özelliği ise bir işlemci çekirdeği üzerinde birden daha fazla işlemin çalışmasını sağlar. Normal şartlarda 1 çekirdek üzerinde 1 işlem çalışırken; HyperThreading özelliğini aktif ederek aynı çekirdek üzerinde çok fazla işlem yapmanız mümkün hale gelmektedir.

HyperThreading Nasıl Aktif Edilir?

Gelelim bu özelliği nasıl aktif edeceğimize. Şunu da belirtmek gerekir ki; işlemciniz HyperThreading desteklemiyorsa bu özelliği kullanamazsınız. Öncelikle Vsphere client ile arayüze bağlanıyoruz. HyperThreading özelliğini açmak istediğimiz hostun üzerinde configure tabına giriş yapıyoruz.

Ardından sol tarafta bulunan menü üzerinde Hardware kısmına giriş yapıyoruz. Bu sekmenin içerisinde de Processors kısmına giriş yapıyoruz.

Sağ üst taraftaki edit butonuna basıyoruz ve aşağıda görmüş olduğunuz alanı enabled olarak işaretliyoruz.

Böylelikle hostumuz üzerindeki HyperThreading özelliğini aktif etmiş oluyoruz. Ancak özelliği aktif ettikten sonra aktif olabilmesi için mutlaka hostunuzun yeniden başlatılması gerekmektedir. Bu yazımda sizlere ESX hotunuz üzerinde HyperThreading özelliğinin nasıl aktif edileceğini anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir