ESX Host Üzerinde Temp Nasıl Temizlenir?

Merhaba, bu yazımda ESX Host Üzerinde Temp Nasıl Temizlenir? kısaca anlatacağım. Öncelikle bu sorunu ESX hostlarınız üzerinde yaşamanız oldukça mümkündür. Sorunun çözümü için hostunuza SSH ile bağlanarak birkaç komut çalıştırmanız yeterli olacaktır.

Dilerseniz hemen nasıl yapılacağına geçelim. Öncelikle hostunuz içerisine SSH bağlantısı yaparak Putty veya onun gibi bir uygulama ile bağlanıyorsunuz. Ardından root kullanıcı adı ve şifresini giriyorsunuz. Hemen ardından aşağıda görüldüğü gibi ls -l komutu ile ESX hostumuz içerisindeki dosyaları görüntülüyoruz.

Şimdi temp dosyamız ile ilgili çalışacağımız için cd tmp diyoruz.

Bizi o dosyanın içerisine götürecek ve şimdi de bu alanda ls -l diyerek, yazma izinlerini ve dosya boyutlarını görüntülüyoruz.

Bu işlemin de ardından vdf -h komutu ile altındaki dosyalar ve boyutları ekranımızda yer alacaktır.

Sayfayı aşağı doğru kaydırdığınızda şimdi göstereceğim şekilde tmp dosyasının yüzde yüz olarak dolmuş olduğunu görüyoruz.

Amacımız zaten temp dosyasını boşaltmaktı. Temp içerisinden yine dışarı çıkıyoruz. Cd\ komutu ile ESX host altına düştükten sonra df -h diyoruz ve içeride hangi datastorelara bağlı olduğunu görüntülüyoruz.

Yeniden temp dosyası altına düşerek, rm ams-bbUsg.txt enter dedikten sonra ls -l komutunu yazıyoruz.

Yeniden esx host üzerinde vdf -h komutunu çalıştırıyoruz.

Son olarak sayfayı yine aşağı kısma kaydırıyoruz. Tmp dosyasının kullanım alanının %0 olduğunu görüntülüyoruz.

Bu yazımda sizlere ESX Host Üzerinde Temp Nasıl Temizlenir? kısaca anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

2 thoughts on “ESX Host Üzerinde Temp Nasıl Temizlenir?

 • 15 Eylül 2020 tarihinde, saat 18:38
  Permalink

  Merhaba /tmp temizleme işleminde neden df -h yaparak datastore’ları listelediğinizi açıklayabilir misiniz?

  Yanıtla
  • 18 Eylül 2020 tarihinde, saat 22:56
   Permalink

   Merhaba;

   Host üzerinde hangi datastoreların bağlı olduğunu kontrol etmek amacıyla yazılmıştır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir