ESX Hostlar CLI Üzerinden Nasıl Güncellenir?

ESX Hostlar CLI Üzerinden Nasıl Güncellenir? Günümüzde Vmware ürününü birçok şirket kullanmaktadır. Dolayısıyla birçok eklenti ya da update de beraberinde gelmektedir. Sizlere en sık yapılan esx hostların Powercli ile nasıl güncelleneceğini anlatacağız. ESX hostlarımızın tamamının aynı sürüm ve versiyona sahip olması, sorun yaşamanıza engel olacaktır.

Şimdi bu hostları Vsphere yerine kendilerine SSH yöntemi ile bağlantı yaparak CLI üzerinden nasıl güncelleştireceğinizi anlatacağız. Dilerseniz lafı fazla uzatmadan konuya girelim. İlk olarak yapmanız gereken hostunuzun bulunduğu versiyon ile ilgili update paketini aşağıdaki bağlantı üzerinden indirmek olacaktır.

Buradan Versiyonunuza Göre İndirme İşlemini Yapabilirsiniz

Bu indirmeyi gerçekleştirdikten sonra update zip uzantılı paketinizi, tüm esx hostlarınızın görebileceği şekilde ortak bir datastore altına taşımalısınız. Hemen ardından yapmanız gereken işlem esx hostunuz üzerine SSH ile bağlanmak olacaktır. Ve aşağıdaki esxupdate komutları ile hostlarınızı güncelleyebilirsiniz.

~ # esxupdate -m /vmfs/volumes/DatastoreAdı/offline-bundle/metadata.zip stage
~ # esxupdate -m /vmfs/volumes/ DatastoreAdı/offline-bundle/metadata.zip update

Bu komutları host üzerinde koşturduktan sonra; ESX hostlarınızı yeniden başlatmalısınız. Ve hostlarınız artık güncel durumdadır.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir