ESX Management Agent Restart Nasıl Yapılır?

Merhaba, Vmware alt yapınızda bulunan ESX hostlarımızda zaman zaman yaşadığımız sıkıntıları halledebilmek adına management agent restart etmemiz gerekebilir. Bu yazımda sizlere bunun nasıl yapılacağını hem GUI üzerinden hem de SSH ile anlatacağım.

İlk olarak GUI yani fiziksel arayüz üzerinden nasıl yapılacağını adım adım anlatacağım. Management agents restart edebilmek için yapılması gereken ilk adım fiziksel ESX hostumuza bağlanmaktır. Ardından F2 tuşuna basılır. Karşımıza hostun kullanıcı adı ve şifre ekranı gelir.

SSH Üzerinden Agent Restart İşlemi

Burada doğru bilgileri girdiğimizde aşağıdaki gibi bir menü ekranı açılacaktır. Bu menü içerisinde Troubleshooting Options içerisine giriş yapılır.

Burada da restart management agents içerisine girilir.

Bu alanda da F11 ile servisin restart ettirilmesi sağlanır.

İkinci yöntem ise bu işlemi SSH ile ESX hostunuza bağlanarak uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak SSH üzerinden bağlanacağınız hostun SSH servisinin açık olması gerekmektedir. Vcenter içerisindeyken hostunuzun üzerine gelerek, configure tabına gelmelisiniz. Sol taraftaki menüyü biraz aşağı kaydırdıktan sonra Services sekmesinde açılan menüden SSH seçerek start demeli ve aşağıdaki şekilde Running olmasını sağlıyoruz.

Ardından Putty yazılımı ile ilgili hostumuza SSH ile bağlanıyoruz. Ve root, password bilgilerimizi giriyoruz.

Son olarak management restart agents yapmak adına aşağıdaki iki komutu koşturuyoruz. Ve işlemimiz tamamlanmış oluyor.

/etc/init.d/hostd restart

/etc/init.d/vpxa restart

Bu yazımda Vmware alt yapınızda bulunan ESX hostlarımızda zaman zaman yaşadığımız sıkıntıları halledebilmek adına management agent restart etmenin hem GUI üzerinden hem de SSH ile nasıl yapılacağını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir