ESX Management Agent Restart Nasıl Yapılır?

ESX Host Üzerinde Management Agent Restart Nasıl Yapılır

Merhaba, Vmware alt yapınızda bulunan ESX hostlarımızda zaman zaman yaşadığımız sıkıntıları halledebilmek adına management agent restart etmemiz gerekebilir. Bu yazımda sizlere bunun nasıl yapılacağını hem GUI üzerinden hem de SSH ile anlatacağım.

İlk olarak GUI yani fiziksel arayüz üzerinden nasıl yapılacağını adım adım anlatacağım. Management agents restart edebilmek için yapılması gereken ilk adım fiziksel ESX hostumuza bağlanmaktır. Ardından F2 tuşuna basılır. Karşımıza hostun kullanıcı adı ve şifre ekranı gelir.

SSH Üzerinden Agent Restart İşlemi

Burada doğru bilgileri girdiğimizde aşağıdaki gibi bir menü ekranı açılacaktır. Bu menü içerisinde Troubleshooting Options içerisine giriş yapılır.

Burada da restart management agents içerisine girilir.

Bu alanda da F11 ile servisin restart ettirilmesi sağlanır.

İkinci yöntem ise bu işlemi SSH ile ESX hostunuza bağlanarak uygulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak SSH üzerinden bağlanacağınız hostun SSH servisinin açık olması gerekmektedir. Vcenter içerisindeyken hostunuzun üzerine gelerek, configure tabına gelmelisiniz. Sol taraftaki menüyü biraz aşağı kaydırdıktan sonra Services sekmesinde açılan menüden SSH seçerek start demeli ve aşağıdaki şekilde Running olmasını sağlıyoruz.

Ardından Putty yazılımı ile ilgili hostumuza SSH ile bağlanıyoruz. Ve root, password bilgilerimizi giriyoruz.

Son olarak management restart agents yapmak adına aşağıdaki iki komutu koşturuyoruz. Ve işlemimiz tamamlanmış oluyor.

/etc/init.d/hostd restart

/etc/init.d/vpxa restart

Bu yazımda Vmware alt yapınızda bulunan ESX hostlarımızda zaman zaman yaşadığımız sıkıntıları halledebilmek adına management agent restart etmenin hem GUI üzerinden hem de SSH ile nasıl yapılacağını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir