Explorer.exe Hatası Nasıl Giderilir?

Explorer.exe Hatası Nasıl Giderilir?

Genellikle bilgisayarı ilk açtığınızda küçük bir ekranda hata olarak karşınıza “Explorer.exe” gelmektedir. Birçok kullanıcı bu işin çözümü için bilgisayarlarına format atmaktadır. Explorer.exe hatasının inanın format atmaktan çok daha basit yöntemi bulunmaktadır. Şimdi bu sorunu yaşayanlar için o basit çözüm yöntemini anlatıyor olacağız.

Öncelikle “explorer.exe”nin tanımını ve ne işe yaradığını söylerek başlayalım. Explorer.exe sistemin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Hatta görev yöneticisi üzerinden explorer.exe process’I durdurduğunuzda masaüstündeki her şey kaybolur. Bu tip durumlar ile karşılaştığınızda CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basılır. Buradan çalıştır kısmına gelerek explorer.exe yazılmalıdır. Kısacası işletim sisteminizin sağlıklı çalışması için explorer.exe servisinin de sorunsuz çalışması gerekmektedir. Gelelim explorer.exe sorunu ile karşılaşınca nasıl çözeceğimizi açıklamaya;

İlk yapmamız gereken şey başlat > çalıştır ekranını açıyoruz. Ardından regedit yazarak enter ile kayıt defterine giriş yapıyoruz. HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\WindowsNT\CurrentVersion\Image File Execution Options\ buraya giriş yapıyorsunuz. Eğer bu kısımda “explorer.exe” ya da “iexplorer.exe” görürseniz, bu kayıtları siliyorsunuz. Bundan sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ yolunu izliyorsunuz. Ve winlogon kısmını açıyoruz. Sağ taraftaki Shell değerinin normal şartlarda “Explorer.exe” olması gerekmektedir. Eğer doğru değilse Shell içerisine bu değeri yazıyoruz. Son olarak bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve “explorer.exe” hatasından kurtulmuş oluyoruz.


 

Yazımızı Buradan Paylaşabilirsiniz.

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Linkedin üzerinden profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi bu blog üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir