Google Chrome Aw Snap Hatası Nasıl Giderilir?

Merhaba, bu yazımda sizlere oldukça sık karşılaşılan Google Chrome Aw Snap hatasından ve nasıl giderileceğinden bahsedeceğim. Öncelikle hatanın ilk kurulumda karşılaşılmasının mümkün olduğunu da söylemek gerekiyor. Özellikle sunucu üzerine kuruyorsanız ve sunucu üzerinde Symantec antivirüs programı varsa mutlaka bu hatayı alıyorsunuz.

Peki Google Chrome Aw Snap hatası nasıl giderilir?

Google Chrome yüklemesini tamamladıktan sonra açıyoruz ve direkt olarak Aw Snap hatası ile karşılaşıyorsunuz. Bunun sonucunda hiçbir özelliğine erişemiyor ve hiçbir siteye giriş yapamıyorsunuz. Bu hatayı maalesef Google Chrome ürününü kaldırıp, yeniden kurarak ta çözemiyorsunuz.

Dolayısıyla çözüm için yapmanız gereken birkaç aksiyon mevcuttur. İlkini dilerseniz hemen anlatalım. Öncelikle çalıştır > cmd > regedit diyerek kayıt defterine giriş yapmanız gerekmektedir. Hemen ardından HKEY Local Machine\Software\Policies\Google\Chrome içerisine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alanda sağ click diyerek, New > DWORD (32-bit) demelisiniz. Boş bir değer oluşacaktır. Değerin adını “RendererCodeIntegrityEnabled” olarak değiştirmeli ve değer olarak 0 vermeniz gerekmektedir.

Eğer yukarıdaki adımları uygulamak istemiyorsanız; aşağıdaki metni kopyalayarak bir notepad içine yapıştırabilirsiniz.

  • Windows Registry Editor Version 5.00
  • [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome] “RendererCodeIntegrityEnabled”=dword:00000000 [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Google\Chrome\ExtensionInstallForcelist] “1”=”eelojgpfkmhiikmhkineneemcahoehjo;https://clients2.google.com/service/update2/crx”

Ardından da .reg uzantısı ile kayıt yaptıktan sonra çift tıklayarak, aynı işlemi gerçekleştirmiş olacaksınız.

Sorununuz hala devam ediyorsa, bir yol daha bulunmaktadır. Bir de bu yolu denemenizde fayda bulunmaktadır. Hangi kullanıcı için Chrome kurulumu yaptıysanız, o alana C:\Users\kullanıcıklasörü\AppData\Roaming\Google içerisine giriş yaparak silmelisiniz. Bunu sildiğinizde yüksek ihtimalle sorununuz tamamen düzelmiş olacaktır.

Bu yazımda sizlere oldukça sık karşılaşılan Google Chrome Aw Snap hatasından ve nasıl giderileceğinden bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir