Gpupdate Komutu Nasıl Kullanılır?

Domain yapısı kullanan herkes gpupdate komutu ile karşı karşıya gelmektedir. Peki Gpupdate Komutu Nasıl Kullanılır? Gpupdate komutunun önemli ve bilinenlerini sizler için yazıyor olacağız. Gpupdate komutu kullanımı ve ne işe yaradıklarını sizler için yazımızda belirtiyoruz.

Sırası ile komutların kullanımlarına bakalım.

Gpupdate: Bu komut policy değişikliklerini güncellemektedir.

Gpupdate /force: Bu komutu AD tarafında uygulamış olduğumuz policy’nin direkt olarak uygulanmasını sağlamak için kullanabiliriz.

Gpupdate /Logoff: Yapılmış olan policy değişikliği sonrasında kullanıcının oturumunu kapatmak için kullanılır.

Gpupdate /target: Bu komut yalnızca belirli kullanıcı ya da belirli bilgisayarlara policy uygulanması için kullanılmaktadır.

Gpupdate /Wait: Bu komut sizin uygulamış olduğunuz policy değişikliklerinin bekleme süresidir. Bu bekleme süresi defaultta 600 saniye yani 10 dakikadır.

Gpupdate /Boot: Bu komutu policy değişikliği yapıldıktan sonra kullanıcı bilgisayarının kapatılması için kullanılmaktadır.

Gpresult: Bu komutu bir kullanıcıya ya da bir bilgisayara uygulanmış olan policyleri görmek için kullanılmaktadır.

Gpupdate /?: Bu komutu da kullanabileceğimiz başka komutlar hakkında bilgi almak için kullanabiliriz.

Dcgpofix: Bu komut ile AD üzerinde yapmış olduğunuz policy değişiklikleri, default haline geri getirmek için kullanabiliriz. Burada küçük bir hatırlatma yapmakta fayda var. Bu komut ile fazladan oluşturduğunuz policyler veya OU bazında uygulamış olduğunuz policyler kesinlikle etkilenmeyecektir.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir