HPE Oneview Nedir? Ne işe yarar?

Merhaba, bu yazımda sizlere HPE Oneview Nedir? Ne işe yarar? bahsedeceğim. Öncelikle HPE Oneview (Hewlett Packard Enterprise) sunucu ailesinin, aşağılarda belirtmiş olduğum modellerin, tek bir merkezden yönetebilmek adına çıkardığı mükemmel bir üründür. Özellikle işlerinizi daha da hızlandırabilmek ve otomatik hale getirebilmek gibi adımlarınızı kolaylıkla yazılım tanımlı altyapıya dönüştürmektedir.

HPE Oneview üzerinde sunucularınızı, depolama işlemlerinizi, modern bir veri merkezine dönüştürmenize imkan vermektedir. İşlerinizdeki karmaşık ve manuel işleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur. Tek bir tıkla aygıtlarınızı yönetmeye başlayabilirsiniz. HPE Oneview; günümüz şartlarına göre karmaşık hibrit bulut altyapısını yönetmemizi kolaylaştırmaktadır. En önemli kısmı da güncelleme, bütünleştirme ve kaynak sağlama gibi işlemlerinizi şablon tabanlı bir şekilde yönetiyor olmanızdır.

HPE Oneview – Activity

HPE Oneview, bilgi teknolojilerinin daha hızlı aksiyon almasını, yaşam döngüsü çalışmalarını basitleştirmesi ve elbette üretkenliği arttırmaya yardımcı olmaktadır. Kodlama tarzı iş yüklerinin virleştirilmesine de izin veren HPE Oneview sayesinde bulut yönetim platformları ile entegrasyon yaparak, altyapıyı çekirdekten bulut ortamlara yönetilebilir hale gelmiştir.

HPE Oneview ile Hangi Sunucuları Yönetebilirim?

HPE Oneview ile yönetebileceğiniz altyapı sistemleri şunlardır;

 • HPE Synergy
 • HPE Proliant (DL, ML)
 • HPE BladeSystem
 • HPE Apollo Sistemleri
 • HPE Superdome X
 • HPE Superdome Flex
 • HPE 3PAR Storesrv
 • HPE Nimble Depolama
 • HPE StoreVirtual VSA Depolama
 • HPE FlexFabric
 • HPE Converged System
 • Proliant DL Series

HPE Oneview ile gelen Yenilikler ve Özellikler Nelerdir?

Öncelikle HPE Oneview yazılımını kullanarak, yazılım uygunluğunu oldukça basitleştirmiş olursunuz. Bu arabirim sayesinde oldukça rahat gezinme ve birkaç tıklama ile genel görevlerinize erişim sağlamış olursunuz. HPE Oneview sayesinde, güncelleştirmelerinizi çevrimiçi bir şekilde yapabilir hale gelirsiniz. HPE ILO yapılandırmanızı da oldukça kısa sürelerde tamamlayabilirsiniz. HPE Oneview ile HPE Proliant DL serisi ve HPE Apollo fiziksel sunucuları için SAN büyüklüklerine bağlı olarak, oldukça kısa süreler içerisinde otomatik olarak kaynak sağlayabilirsiniz.

HPE Oneview Özellikleri

Öncelikle şunu söyleyelim. Bilgi Teknolojileri kurumları ya da departmanları genellikle; donanım dağıtım ve yönetim gibi işlere çok fazla zaman ayırmak istemez. Hizmetlerinin sunumu tarafına daha fazla ağırlık vermek ister. İşte tam burada HPE Oneview üzerindeki yazılım tanımlı otomasyonu devreye giriyor. Bu alanda yukarıda da bahsetmiş olduğum gibi; üretkenliği arttırmaya, zamanda tasarruf etmenize ve yaşam döngüsü çalışmalarınızı basitleştirmenize olanak sağlamaktadır.

HPE Oneview – Server Hardware

HPE Oneview kullanarak, bilgi işlem, depolama gibi işlerini oldukça kısa sürede ve güvenle yapar hale gelirsiniz. Size dilediğiniz kadar altyapı şablonu oluşturmanıza imkan sağlar. Konsolide edilmiş olan arayüz ile sunucularınızın, profillerinizin, depolamanızın ve ağ ile ilgili bütünleşik bir görüntü sağlamaktadır. Bununla birlikte altyapınızın bütününün durumunu izler ve sorunlar varsa, kesintiye dönüşmeden önce size uyarılar gönderir ve Remote Support sayesinde çağrınızı da açmış olur.

Fiziksel sunucu altyapınızda yönetimi oldukça iyileştirir duruma getirir. Oluşturmuş olduğunuz şablonlar içerisindeki, yazılım, sürücü gibi güncelleştirmelerinizi, kendi kendini izleme ve bakım araçları ile zahmetsiz bir şekilde yükleyebilme imkanı vermektedir. Kolay bir şekilde fiziksel altyapıyı birleştirebilir ve kod olarak yönetebilir hale gelirsiniz.

HPE Oneview – Dashboard

HPE Oneview ile birlikte tek bir kod uygulama sayesinde bütün fiziksel kaynaklarınızı tanımlayabilir ya da birleştirebilirsiniz. Puppet, vRealize Orchestration, Pyhton, Powershell, Ansible ve Red Hat gibi otomasyon araçları ile birleşik API üzerinden faydalananbilir ve bu şekilde yönetim gerçekleştirebilirsiniz.

Paragraf aralarında HPE Oneview arayüzündeki bazı başlıkları paylaştım. Oneview menüleri ile ilgili detaylı bir yazıyı da sizler için hazırlıyorum. Bu yazımda sizlere HPE Oneview’in ne olduğundan, yeniliklerinden ve özelliklerinden bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir