HPE Synergy GEN 480 ILO Üzerine VMWare ESXİ Kurulumu

HPE Synergy GEN 480 ILO Üzerine VMWare ESXİ Kurulumu nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere HPE Synergy sunucuları bay’lerine nasıl vmware esxi kurulumu yapılacağını anlatacağız. HPE Synergy şasisi üzerinde duruma göre bir bay sayısı mevcuttur. Bunların her bir bay’i üzerine ister işletim sistemi kurabilir, isterseniz de vmware esxi kurabilirsiniz. Böylece 2 farklı platform üzerinde sanallaştırma ortamları yaratmış olursunuz. Ve sunucularınızı ister Hyper-V ortamına, ister VMWare ESXİ ortamı üzerine konumlandırabilirsiniz.

Hemen kurulum adımlarına hızlıca geçiş yapalım. Öncelikle HPE Synergy sunucularımız üzerindeki bir bay üzerine launch console diyerek giriş yapıyoruz. Ve power sekmesinden memontary press tuşuna basarak bay’in açılmasını sağlıyoruz.

Bay’in Açıldığı Andaki Ekran Görüntüsü

Bu ekran üzerinde ilk kez açtığınızda driver tanıma ve gözden geçirme yapacağından biraz uzun sürebilir. Bu tamamlandıktan sonra alt kısımda F tuşları ile ilgili menüler belirecek. Burada da F10 ile menüye giriş sağlıyoruz.

F10 Menüsü İle Seçim Yapılan Ekran

Bu seçim de bir süre bekletecektir. Paniğe kapılmayın. Bu sırada aşağıdaki ekran ile de karşılaşmanız mümkündür.

Bekleme Ekranında Karşılaşabilirsiniz.

HPE ekranı sonrasında karşınıza iki menüden oluşan bir ayar sayfası gelecektir.

Ayar Ya Da Kurulum Yapılacak Olan Ekran

Eğer Bay üzerine windows işletim sistemi kurulumu yapacaksanız yukarıdaki Virtual Devices kısmından image file diyerek windows iso dosyasını göstererek, os install seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Ancak biz makalenin başında da belirttiğimiz gibi Bay üzerine VMWare ESXİ kuracağız. Bu sebeple Perform Maintanance seçeneğine tıklıyoruz.

VMWare ESXİ Kurulumu İçin Disk Ayarı Yapılacak Olan Menü

Vmware ESXİ kurulumunu doğru yapabilmek için var olan RAID konfügrasyonlarını sıfırlamamız gerekmektedir. Aksi takdirde vmware esxi kurulumu yapmanıza izin veremeyecek olup, diskleri görmeyecektir. Bu sebeple üstteki resimde gördüğünüz gibi RAID Confugration içerisine girmeniz gerekmektedir.

Disk Yapılandırma Ayarları

Yukarıdaki gibi giriş sağladıktan sonra HPE server menüsüne giriş yapılmalı ve Configure seçeneği içerisine giriş yapılmalıdır.

Disk Ayarları Sıfırlama Menüsü

Ardından Bay üzerindeki var olan configi silmek için clear confugration seçeneğini işaretlemeliyiz.

Diskleri Yeniden Yapılandırma Menüsü

Yukarıdaki menüde görüldüğü üzere create array seçeneği ile disk ayarlarını yeniden konfigliyoruz.

Disk Seçimi Menüsü

Burada yapmamız gereken tek şey disklerimizi yukarıdaki şekilde seçmek olacaktır.

Disk Ayarları Tamamlandı Menüsü

Seçimleri yaparak create dedikten sonra bize son adım olarak diskin boyutunun ne olacağını ve hangi RAID konfigrasyonlarına sahip olduğu ile ilgili bilgilendirecek. Ardından finish butonu ile onaylamamız gerekecek.

Kurulum Menüsü

Disk ayarlarını tamamlamış olduk. Ve başladığımız ekrana geri döndük. Artık bir eksiğimiz kalmadığına göre VMWare ESXİ kurulumunu gerçekleştirebiliriz. Öncelikle aşağıdaki resimde görülen üst menüdeki Virtual Devices kısmından VMWare hangi sürüm kullanılacak ise ilgili ISO dosyası gösterilir. Ve Express OS Install menüsüne girilir.

Kurulum Adımları Ekranı

Yukarıdaki menüde kesinlikle Asisted Install kısmı el ile değiştirilerek, Manual olarak seçilmelidir. Hemen ardından ileri butonu ile aşağıdaki gibi devam edilmelidir.

Express OS İnstall Adımları

Resimde görüldüğü üzere bağlamış olduğumuz ISO dosyası içeriği ile birlikte DVD-Rom olarak görünmektedir. Yeniden ileri oka tıklayarak devam ediyoruz.

Launch Now Menüsü

Gördüğünüz gibi Launch Now denilerek kurulum başlatılmış olacaktır.

Kurulumun Başladığı Ekran

HPE Bay’i yukarıdaki gibi otomatik olarak bağladığımız ISO üzerinden VMWare ESXİ kurulumu başlayacaktır.

VMWare ESXİ Kurulumu

HPE Bay’i otomatik bir şekilde yeniden başlayacaktır. Ve yine bağladığınız cd üzerinden kaldığı yerden kuruluma devam edecektir. Yukarıda ESXİ kurulumunun başladığını görmektesiniz.

ESXİ Kurulumu

Görüldüğü üzere kurulum biraz uzun sürebilir. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi kurulum devam edecektir.

VMWare Seçim Ekranı

Kurulum sürerken bir süre sonra karşınıza bir onay ekranı belirecektir. Yukarıdaki şekilde onaylayarak devam edilmelidir.

ESXİ Seçim Ekranı

VMWare ESXİ kurulumu sizden yukarıdaki gibi bir onay daha isteyecektir. Bu ekranı F11 tuşuna basarak kolaylıkla geçebilirsiniz.

VMWare ESXİ Disk Seçimi

F11 tuşu ile geçiş yapıldıktan sonra da yukarıda görüldüğü gibi diski seçmeniz gerekmektedir. Yalnızca bir diskimiz olduğu için Enter tuşuna basarak devam ediyoruz.

ESXİ Son Onay Adımı

Ve son adım olarak ESXİ kurulumunu yukarıdaki resimde olduğu gibi install diyerek onaylıyoruz. Ve aşağıdaki gibi kurulum başlamış oluyor.

VMWare Kurulumunun Başladığı Ekran

Son olarak aşağıdaki şekilde yeniden başlatılacaktır. Artık HPE Bay’i üzerine VMWare ESXİ kurulumunu yapmış bulunmaktasınız.

Kurulum Ardından Yeniden Başlatma İşlemi

İşlem tamamlandı. ESXİ açıldıktan sonra karşınızda yalnızca F2 ve F11 menüsü olacak. Kurulum yaparken size root için password belirlemeniz de iletilecek. O ekranda parolayı boş ta bırakabilirsiniz. Açıldıktan sonra da DNS, IP adresi veya hostname değiştirmek için F2 tuşuna basarak Customize ekranına giriş yapabilir ve dilediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir