Hyper-V Replikasyon Yöntemleri Nelerdir?

Bu yazımızda Microsoft’un sanallaştırma platformu olan Hyper-V üzerinde replikasyon yönetiminden bahsedeceğiz. Hyper-V üzerinde bulunan sanal sunucularımız için bizlere 6 adet Replikasyon seçeneği sunmaktadır. Dilerseniz hemen bu 6 seçeneğe bir göz atalım.

  • Failover
  • Test Failover
  • Pause Replication
  • Extend Replication
  • View Replication Health
  • Remove Replication

Şimdi yukarıda sıralamış olduğumuz 6 replikasyon seçeneğini kısaca açıklayalım;

Failover

Hyper-V üzerindeki sanal sunucunuza herhangi bir şey olduğunda Failover dedikten sonra farklı bir host üzerinde sunucunuzun devam etmesini, ayakta kalmasını sağlamaktadır. Siz failover seçeneğini işaretlediğinizde, eğer birden fazla recovery point bulunuyorsa, hangisi diye soracaktır. Seçimi yaptıktan sonra sunucu ağ ayarları dahil olmak üzere hedefteki Hyper-V hostu üzerinde çalışmaya devam edecektir.

Test Failover

Failover yapacak olduğunuz sunucunun sağlıklı bir şekilde replikasyon olduğunu görebilmek adına test failover kullanılmaktadır. Belirtmiş olduğunuz recovery point ile sistemin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmenize imkân sağlamaktadır.

Pause Replication

Diyelim ki; Hyper-V hostunuz üzerinde başka bir operasyon yapacaksınız. İşte tam da bu gibi durumlarda replikasyonu durdurabilirsiniz. Ardından işinizi bitirerek, resume replication diyebilir ve replikasyonun çalışmasına devam ettirebilirsiniz.

Extend Failover

Hyper-V hostunuz üzerinde replikasyonu yapılmış olan sunucunuzu, başka bir noktaya da replikasyon yapabilirsiniz.

View Replication Health

Bu kısımda sunucunuzun replikasyon raporunu görebilirsiniz. Bu rapor içerisindeki bilgilerde, kaynak ve hedef hostu suffixleri, replikasyonun ne zaman bitip ne zaman başladığı, verinin boyutları replikasyon yapılacak olan veri boyutu ve var olan replikasyonun durumu gibi bilgiler yer almaktadır.

Remove Replication

Bu seçenek ile Hyper-V üzerinde oluşturmuş olduğunuz replikasyonları silebilirsiniz.

Hyper-V üzerindeki sanal sunucularınızda bu replikasyon yöntemlerini deneyebilirsiniz. Bu yazımızda Hyper-V üzerinde Replikasyon yöntemlerinden bahsettik. Başka bir yazımızda görüşmek dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir