Hyper-V Üzerinde Port Mirroring İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda Hyper-V Üzerinde Port Mirroring İşlemi Nasıl Yapılır? Şirketlerde oldukça yaygın olarak kullanılan Microsoft’un sanallaştırma platformu Hyper-V üzerinde nasıl port mirroring işlemi yapılacağını sizlere anlatacağız. İlk önce şunu belirtmeliyiz ki; yapılacak olan bu işlem için ilk gereklilik; fiziksel switch üzerindeki bir porttan Hyper-V hostunuzun mirror yapmak için kullanılacak olan ethernet bacağına kablo girilmelidir. Bu yapıldıktan sonraki işlemleri sıralayalım.

Hyper-V Manager – Virtual Machines

Hyper-V konsolunuzu açtıktan sonra Virtual Machine özellikleri içerisine girilmelidir. Ardından sırasıyla network adapter > advanced features > port mirroring bölümüne giriş yapılmalıdır. Son olarak bu alandaki Mirroring modunu seçmelisiniz.

Hyper-V – Network Adapter

Son olarak bu alanı destination ve source olarak seçmek zorundasınız. Siz dinlemek istediğiniz portunuzu source olarak seçmelisiniz. Göndereceğiniz makine için de destination olduğunu belirtmelisiniz.

Böylece port mirroring işlemini Hyper-V virtual machine üzerinde gerçekleştirmiş olursunuz.

Bu yazımda Hyper-V Üzerinde Port Mirroring İşlemi Nasıl Yapılır? Anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir