Hyper-V Üzerinde Sanal Disk Nasıl Eklenir?

Merhaba, bu yazımda Microsoft’un sanallaştırma platformu olan Hyper-V manager üzerinde nasıl disk ekleyeceğinizi anlatacağım. Hyper-V günümüzde hemen hemen tüm şirketlerde kullanılmaktadır. Özellikle ağır lisans bedelleri ödemek istemeyen yapılarda Hyper-V yüksek çoğunlukta tercih edilmektedir. Sıkça rastlanan disk ekleme yanlışlıkları nedeniyle bu yazıyı yazmayı tercih ettim. Hyper-V manager üzerinde sunucunuza sanal disk nasıl ekleyeceğinizden bahsedeceğim.

Öncelikle işlemi yapmak için Hyper-V manager içerisine ya da yapınızda Failover Cluster kullanıyorsanız oraya giriş yapmalısınız. Ardından disk eklemek istediğiniz sunucu üzerinde sağ click settings menüsüne giriş yapmalısınız. Bu menü içerisinde disklerinizin bulunduğu kısmı göreceksiniz. Add diyerek Hard Drive seçeneğini işaretliyorsunuz. Ve aşağıdaki pencere sizi karşılıyor.

Hyperv Disk Ekleme1
Hyper-V Disk Ekleme

New diyerek disk oluşturma adımına geçebilirsiniz. Sizi aşağıdaki gibi bir pencere karşılıyor olacaktır.

Burada herhangi bir ayar yapmadan next ile devam ediyoruz. Ve aşağıdaki en önemli adıma geçiyoruz.

Hyper-V üzerinde görüldüğü gibi 3 ayrı disk tipi bulunmaktadır. Dilerseniz, tanımların ne anlama geldiğinden kısaca bahsedelim.

Hyper-V Disk Tipleri

Fixed Size: Bu disk tipinde, sunucuya vermiş olduğunuz disk boyutu kadar yeri, fiziksel disk üzerinde de ayırmaktadır. Yani diskin içi boş olsa bile vermiş olduğunuz tüm alanı kaplamış olacaktır.

Dynamically Expanding: Bu seçimi yaptığınızda, sunucuya vereceğiniz disk boyutu kaç olursa olsun, disk dolmaya başladıktan sonra fiziksel diskten de o kadar tüketir. Fiziksel diskten daha fazla alan da tanımlanabilir. Ancak siz fiziksel diskin toplam alanı kadar yazma işlemi yapabiliyorsunuz.

Differencing: Bu tür genellikle clone sunucular oluşturulurken kullanılmaktadır. Bu disk kendini master olarak başlatır. 4 mb üzerine dosya eklendikçe de boyutu artar. Eğer sunucunuza ayırmış olduğunuz alan belli bile olsa, en avantajlı disk kullanım tipi dynamically expanding seçeneğidir. Böylece diske yazıldıkça fiziksel disk alanı da azalmış olur.

Disk türü seçimimizi de yaptıktan sonra işlemimize next ile devam ediyoruz.

Burada dikkat etmeniz gereken şey doğru isim vermektir. Böylece hem ortamınız daha düzenli olur hem de sizden başka birisi baktığında diski kolaylıkla bulabilir. İlk kısma sunucunuzun adı sonuna da hangi disk ise onu vermeniz sizin için avantajdır. Alt kısma ise sunucunuzun bulunduğu klasör içerisindeki Virtual Harddisk klasörünü yazmanız gerekmektedir. Ardından next ile devam ediyoruz.

Burada diskimize ne kadar bir alan tanımlamak istediğimizi GB bazında belirtiyoruz. Eğer isterseniz aşağı kısımda görülen fiziksel bir diskinizi bu makine üzerine kopyalayabilirsiniz. Böylece fiziksel diskinizin aynısını sanal ortam içerisine de aktarmış olursunuz. Next diyerek işlemimize devam ediyoruz.

Son kez ekleyeceğimiz işlemin detaylarını görüyoruz. Finish diyerek ekleme işlemimizi tamamlamış oluyoruz. Ardından sanal sunucumuza bağlanarak Disk Management içerisine giriş yapıyoruz. Ve diskimizi oluşturuyoruz. İşlemi tamamlamış oluyoruz. Bugün Hyper-V manager üzerinde sunucumuza nasıl sanal disk ekleyeceğinizi anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir