Hyper-V Üzerinde Sanal Sunucu Import İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir önceki yazımızda sizlere Hyper-V üzerinde sanal sunucunuzu nasıl Export edeceğinizi anlatmıştık. Peki Hyper-V Üzerinde Sanal Sunucu Import İşlemi Nasıl Yapılır? Export işlemi yaparken karşılaşabileceğiniz sorunlardan ve Export aldıktan sonra oluşacak olan dosyalardan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Export etmiş olduğunuz sanal sunucunuzu nasıl import edeceğinizi anlatacağız. Hyper-V üzerinde sanal sunucu nasıl import edilir? İmport işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle almış olduğunuz Export dosyalarınızı bir şekilde diğer hostunuz üzerine taşımanız gerekmektedir. Taşımış olduğunuz dosya yolu yani pathinin eskisi ile aynı olmasına gerek bulunmamaktadır. Ancak en önemli kısım siz dosyaları import edip sanal sunucunuzu start ettikten sonra Virtual Machine o dosyaları kullanmaya başlayacak. Sanal sunucunuz o klasör içerisine yerleşmiş olacaktır. Bu sebeple taşımış olduğunuz yeri kesinlikle doğru seçmelisiniz.

Örnek olması açısında C:\Test dizini içerisine taşıyabilirsiniz. Geldik import işlemini başlatmaya. Öncelikle Hyper-V Manager konsolu üzerine gelmeliyiz. Ardından Actions kısmından Import Virtual Machine tıklamalıyız.

Önünüze açılacak olan pencerede sanal sunucunuzu Export ettiğiniz dizini seçmeniz gerekmektedir. Bu pencere üzerinde settings kısmında iki tane ayar var. Dilerseniz bunların ne olduğundan da kısaca bahsedelim.

Bir sanal sunucuyu Export ettiniz. Eskisini artık kullanmayacaksınız. Bu makineyi bir hosttan diğer bir hosta taşıdınız. Veya sanal sunucunuzun başına bir şey geldi. Yine eskisini ortadan kaldırmanız gerek. Ve önceden Export etmiş olduğunuz kopyayı import edecekseniz, Move or restore the virtual machine seçeneğini işaretli bırakmalısınız. Bu seçenek sayesinde sanal sunucunuza yeni bir ID atamaz. Makinenin eski ID’sini kullanmaya devam eder. Bizim amacımız zaten eski makine üzerinde bir sorun olduğunda yeniden makineye dönebilmek.

Diğer seçenek ise sanal sunucunuzu çoğaltmak istediğinizde kullanacağınız bir seçenektir. Yani eski sanal sunucunuz ile devam edeceksiniz. Ancak makineye ayrı bir virtual machine olarak kullanmak istiyorsanız, the virtual machine create a new unique ID seçeniğini kullanmalısınız. Bu seçenek işaretli olduğunda, virtual machine üzerine yeni bir ID tanımlanır. Ve eski kopyasından ayrı bir makine olmasını sağlar.

Seçimimizi yaptıktan sonra import işlemi hızlı bir şekilde gerçekleşir. Birkaç saniye içerisinde sanal makineniz Hyper-V konsolu üzerinde yerini almış olacaktır. Artık makinenizi start edebilir ve çalışmaya devam edebilirsiniz.

Son olarak; Export etmiş olduğunuz bir sanal sunucuyu sadece bir kere import edebilirsiniz. Ancak yukarıdaki import penceresinde copy virtual machine seçeneğini işaretlerseniz birden fazla import işlemi gerçekleştirebilirsiniz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir