IIS Application Pool Durması ve Internal 500 Hatası Nasıl Giderilir?

IIS Application Pool Durması ve Internal 500 Hatası Nasıl Giderilir? Hepinizin bildiği gibi IIS (Internet Information Services) web sitelerinizi üzerinde barındırabileceğiniz ve yayın yapabileceğiniz bir hizmettir. IIS üzerinde bazı işlemleri yaptıktan sonra can sıkıcı bir intrernal 500 hatası almanız mümkün olabilir. Bu yazımızda hatayı çözmek adına yapmanız gerekenleri anlatacağız.

Aslında IIS (Internet Information Services) üzerinde Rapid – Fail Protection adında bir yapı bulunmaktadır. Bu yapı normal kurulum yapıldığında default ayarında kalmış olur. Default ayarı ise 5 hata logu ile karşılaşarak, 5 dakika boyunca cevap veremezse Http seviyesinde ekrana Service Unavailable hatasını getirmektedir. Bunun sonrasında da Application Pool servisini de durdurmuş olacaktır. Siz de bazı nedenlerden ötürü Application Pool servisinin durmasını istemiyor olabilirsiniz. Bunun yanında internal 500 hatasını ekrana basmayı istemiyor olabilirsiniz. Çünkü bazı uygulamalar, uzun sürede yanıt veriyor olabilir.

IIS Rapid-Fail Protection Ayarı

Bunu yapmak için IIS tarafında çok basit bir ayarı kapatmanız gerekiyor. Yapmanız gereken IIS üzerinde ayarlar kısmından Rapid – Fail Protection ayarını disable etmelisiniz. Bu ayar sayesinde hem uygulamanız hata ekranına düşmeyecek. 5 dakika timeout süresi olsa dahi açılacaktır.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir