Kaldır Seçeneği Olmayan Güncellemeler Nasıl Kaldırılır?

Hepinizin bildiği gibi Microsoft, windows işletim sistemleri için yayınlamış olduğu bazı kritik update’lerin kaldır seçeneğine izin vermemektedir. Bu güzel bir özellik ancak sorun yaratan bazı durumlarda güncellemenin kaldırılarak, sorunun giderilmesi sağlanabilmektedir. Peki böyle bir durumda, kaldır seçeneği bulunmayan güncellemeleri nasıl kaldırırız?

Bu tip bir update’in nasıl kaldırılacağını hemen sizlere anlatalım. Öncelikle örnek olarak KB4508433 güncelleştirmesini deneyeceğiz. Program ekle kaldır kısmına geldiğimizde, bu update üzerine uninstall seçeneği bulunmamaktadır. Bu tür güncellemelerin sistemden kaldırılmasını istemeyen Microsoft, KB*.mum dosyalarının içerisinde tutulmaktadır. Aslında biz, yapılmış olan bu engellemeyi kaldıracağız.Peki windows, bu tür mum dosyalarını nerede saklamaktadır?

MUM dosyaları C:\Windows\servicing\Packages içerisinde tutulmaktadır. Öncelikle Notepad++ ugulamasını run as admin ile açarak, ilgili update pathine giriş yapıyoruz. Ardından * KB4508433*.mum yazarak ilgili mum dosyalarını açıyoruz.

Sonrasında ctrl+H diyerek değiştir alanına gidiyor ve aranan tarafına permanent değiştir tarafına da removable yazıyor ve tüm belgeler içerisinde değişikliği uyguluyoruz. Hemen ardından tümünü kaydet diyor ve çıkış yapıyoruz. Aynı işlemi powershell üzerinden de gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Powershell üzerinden ilgili update’lerin kaldırılması için nasıl bir işlem uygulayacağız?

Bu işlem için öncelikle Powershell uygulamasını run as admin ile açmalısınız. Ardından aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Get-ChildItem ‘C:\Windows\servicing\Packages\* KB4508433*.MUM*’ -Recurse | ForEach {

     (Get-Content $_ | ForEach  { $_ -replace ‘permanent’, ‘removable’ }) |

     Set-Content $_

}

Bu işlemden sonra yeniden program ekle kaldır kısmına giriş yapılır. Ardından ilgili update üzerine gelindiğinde, uninstall butonunun aktif hale geldiği görülecektir. Son olarak; işlemleri uygulamadan önce kesinlikle .mum dosyalarının yedeğini almalısınız.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir