Kaldır Seçeneği Olmayan Güncellemeler Nasıl Kaldırılır?

Hepinizin bildiği gibi Microsoft, windows işletim sistemleri için yayınlamış olduğu bazı kritik update’lerin kaldır seçeneğine izin vermemektedir. Bu güzel bir özellik ancak sorun yaratan bazı durumlarda güncellemenin kaldırılarak, sorunun giderilmesi sağlanabilmektedir. Peki böyle bir durumda, kaldır seçeneği bulunmayan güncellemeleri nasıl kaldırırız?

Bu tip bir update’in nasıl kaldırılacağını hemen sizlere anlatalım. Öncelikle örnek olarak KB4508433 güncelleştirmesini deneyeceğiz. Program ekle kaldır kısmına geldiğimizde, bu update üzerine uninstall seçeneği bulunmamaktadır. Bu tür güncellemelerin sistemden kaldırılmasını istemeyen Microsoft, KB*.mum dosyalarının içerisinde tutulmaktadır. Aslında biz, yapılmış olan bu engellemeyi kaldıracağız.Peki windows, bu tür mum dosyalarını nerede saklamaktadır?

MUM dosyaları C:\Windows\servicing\Packages içerisinde tutulmaktadır. Öncelikle Notepad++ ugulamasını run as admin ile açarak, ilgili update pathine giriş yapıyoruz. Ardından * KB4508433*.mum yazarak ilgili mum dosyalarını açıyoruz.

Sonrasında ctrl+H diyerek değiştir alanına gidiyor ve aranan tarafına permanent değiştir tarafına da removable yazıyor ve tüm belgeler içerisinde değişikliği uyguluyoruz. Hemen ardından tümünü kaydet diyor ve çıkış yapıyoruz. Aynı işlemi powershell üzerinden de gerçekleştirmek mümkün olacaktır.

Powershell üzerinden ilgili update’lerin kaldırılması için nasıl bir işlem uygulayacağız?

Bu işlem için öncelikle Powershell uygulamasını run as admin ile açmalısınız. Ardından aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Get-ChildItem ‘C:\Windows\servicing\Packages\* KB4508433*.MUM*’ -Recurse | ForEach {

     (Get-Content $_ | ForEach  { $_ -replace ‘permanent’, ‘removable’ }) |

     Set-Content $_

}

Bu işlemden sonra yeniden program ekle kaldır kısmına giriş yapılır. Ardından ilgili update üzerine gelindiğinde, uninstall butonunun aktif hale geldiği görülecektir. Son olarak; işlemleri uygulamadan önce kesinlikle .mum dosyalarının yedeğini almalısınız.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir