Komut Satırından DNS Kaydı Oluşturma ve Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere DNS sunucusu üzerinde bulunan Host A kaydını komut satırı üzerinden nasıl oluşturulacağı ve nasıl silineceğini anlatacağım. Lafı fazla uzatmadan direkt olarak örneklerimiz ile ilerleyelim.

Diyelim ki; thesistemci.com A kaydının ip adresini 192.168.1.2 yerine 172.16.0.2 olarak güncellemek istiyoruz. Aslında bu işlemi DNS arayüzü üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Fakat gerekli durumlarda toplu işlemler gerekebilir. Ya da kendinize kolaylık sağlamak isterseniz bu işlemi komut satırı üzerinden de gerçekleştirebilmeniz mümkündür.

Öncelikle DNS sunucu rolü olan bir sunucu üzerinde başlat> cmd> enter uyguluyoruz. Komut satırı üzerinden güncelleme yapılamıyor. Yalnızca DNS kaydı oluşturulabilir ya da silinebilir. Biz yukarıda belirttiğimiz işlemi uygulayabilmek için öncelikle thesistemci.com 192.168.1.2 olan host kaydını sileceğiz. Ardından yeni bir Host A kaydı oluşturarak thesistemci.com 172.16.0.2 ip adresini vereceğiz.

Baştan söylemek gerekirse; kullanacak olduğumuz komutu DNS rolü kurulu olan tüm sunucularınız üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Söylenen işlemleri uygulamak için kullanacağımız komut dnscmd olacaktır.

Komut Satırından DNS Kaydı Oluşturma

DNS rolü kurulu olan bir sunucu üzerinde Host A kaydı oluşturmak için aşağıdaki komutu kullanmanız gerekmektedir.

dnscmd <DNS Sunucu adı> /Recordadd <ZoneAdı> <HostA Adı> <Kayıt Tipi> <ip adresi>

Burada alanlarınızı kendi ortamınıza göre doldurabilirsiniz. Eğer benim yukarıda bahsettiğim Host A kaydını oluşturmak istersek aşağıdaki komut ile işlemi tamamlayabilirim.

Dnscmd localhost /Recoradd thesistemci.com www A 192.168.0.2

Yeni DNS A kaydımızı oluşturmuş olduk. Dilerseniz, silme işleminin nasıl olduğunu da anlatalım.

Komut Satırından DNS Kaydı Silme

Host A kaydı silmek için öncelikle DNS rolü kurulu olan bir sunucu üzerinde cmd yani komut satırını sağ click run as administrator ile açmamız gerekmektedir. Ardından aşağıdaki komutu kullanmalısınız.

dnscmd <DNS Sunucu adı> /Recorddelete <ZoneAdı> <HostA Adı> <Kayıt Tipi> /f

Bu komutu hemen kendimize göre uyarlayalım. DNS sunucum üzerinden thesistemci.com 192.168.0.2 ip adresine sahip olan Host A kaydını silmek istiyorum. Bunun için komutu aşağıdaki gibi yazmam yeterli olacak ve kayıt silinecektir.

Dnscmd localhost /Recorddelete thesistemci.com www A /f

Yukarıdaki komutun sonunda bulunan /f parametresi, herhangi bir onay sorulmadan force ederek direkt olarak silinmesini sağlamaktadır.

Bu yazımda, DNS sunucusu üzerinde bulunan Host A kaydını komut satırı üzerinden nasıl oluşturulacağı ve nasıl silineceğini anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir