Linux Sistemleri Üzerinde Bilinmesi Gereken Önemli Dizinler

Merhaba, bu yazımda sizlere Linux sistemleri üzerinde bilinmesi gereken önemli dizinlerden bahsedeceğim. Şimdi sizler için Linux sistemleri üzerindeki dizin yapısını kısaca anlatacağım. Bu dizin yapısını maddeler halinde sıralayalım.

Kök Dizini

Bir Linux sistemi üzerindeki en önemli dizin kök dizinidir. Kök dizini; farklı bir disk bölümleme yapılamaması durumunda, diğer bütün dizinleri içerisinde barındırmaktadır. Kök dizini / olarak ifade edilmektedir. Unutulmamalıdır ki; / root dizini ile aynı anlama gelmemektedir. /root dizini ise root kullanıcısının ev dizini olarak bilinmelidir.

Boot Dizini

Boot dizini; Linux sisteminizin açılışı sırasında kullanılmakta olan dosyaları içermektedir. Bu dosyaların içerisinde; ön yükleyici yapılandırma dosyası, sistem haritası, Initial ramdisk imajı ve kernel imajı bulunmaktadır.

Dizin yapısı içerisindeki diğer kısımları da aşağıdaki gibi sıralamak isterim;

/bin: Bu dizin bütün sistem kullanıcılarının çalıştırabileceği binary dosyalarını barındırmaktadır.

/sbin: Bu dizin ise yalnızca sistem yöneticisinin çalıştırabileceği binary dosyalarını barındırmaktadır.

/lib: Bu dizinde ise çekirdek modülleri ve paylaşılan kütüphaneler tutulmaktadır.

/dev: Bu dizinde, donanımla ile ilgili aygıt dosyaları tutulmaktadır.

/etc: Bu dizin; birçok yapılandırma dosyasının tutulduğu dizindir.

/home: Bu dizin içerisinde sistem kullanıcılarının ev dizinleri tutulmaktadır.

/tmp: Bu dizin adından da belli olacağı gibi geçici dosyaların bulunduğu dizindir. Linux sisteminiz restart edildiğinde silinecektir.

/mnt: Bu dizin Linux sisteminiz üzerine bağlanacak olan harici depolama birimlerini içermekte olan bağlantı noktasıdır.

/usr: Bu dizin, bütün kullanıcıların paylaşmış olduğu komut, kütüphane, program ve doküman gibi verileri içeren dizindir.

/var: Bu dizin içerisinde uygulama ve sisteme ait olan log dizinleri ve posta kuyrukları gibi verilerin tutulduğu dizindir.

/proc: Bu dizin ise Linux sisteminiz hakkında gerekli bilgilerin tutulduğu sanal bir dizindir.

Bu yazımda sizlere Linux sistemleri üzerinde bilinmesi gereken önemli dizinlerden kısaca bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir