Logon Script ile Uygulama Nasıl Çalıştırılır?

Büyük ölçekli şirketlerin domain yapısı bulunmaktadır. Peki Logon Script ile Uygulama Nasıl Çalıştırılır? Domain yapısı kolay ve toplu yönetimi mümkün kılmaktadır. Bazı durumlarda domain kullanıcılarının bilgisayarlarını açtığında, uygulama çalıştırmalarını ya da herhangi bir şeyin herkeste görünmesini sağlamak isteyebilirsiniz. Bu ihtiyaçları farklı birçok yol ile deneyebilirsiniz. Ancak bu yazımızda bu işlemi Logon Script ile uygulamayı nasıl bilgisayarlara basacağımızı anlatacağız.

Yapılacak olan ilk işleminiz, kullanacağınız logon script içerisinde, işimizi görecek olan scripti oluşturabilmektir. Söylediğimiz durumda, kullanıcı bilgisayarını açtığı yani logon olduğunda, oluşturduğumuz scriptin çalışması ve ilgili uygulamanın başlamasıdır. Örnek ile anlatmak gerekirse, bilgisayar her açıldığında internet explorer otomatik olarak açılacak ve belirlediğiniz site kullanıcıların karşısına çıkacak olsun. Bu işlem için bir vb script oluşturmalısınız. Bu işlemi aşağıdaki script içeriği ile yapmanız mümkündür.

Set WshShell = WScript.CreateObject(“WScript.Shell”)
Return = WshShell.Run(“iexplore.exe https://thesistemci.com/”, 1)

Yukarıdaki komutları bir notepad açarak içerisine yapıştırmalısınız. Hemen ardından farklı kaydet diyerek .vbs formatında kaydetmelisiniz. Scriptinizin çalışırlığını denemek için çift tıklayaraak test edebilirsiniz. Oluşturduğumuz bu senaryoya göre; belirlenmiş bir Organizational Unit (OU) içerisindeki kullanıcılar bilgisayarlarına logon olduklarında, direkt olarak explorer açılacak ve istediğimiz web sayfasına giriş sağlayacaklardır.

Bunun için de belirlemiş olduğumuz OU üzerine bir Group Policy bağlamanız gerekmektedir. Group Policy oluşturulduktan sonra hazırlamış olduğumuz .vbs uzantılı scriptimizi Logon Script olarak belirliyor ve ilgili yere kopyalıyoruz. Policymizi sorunsuz bir şekilde oluşturduktan sonra belirlediğiniz OU altındaki tüm kullanıcıların explorerı açılışta gelecek ve belirtilen web sayfasına giriş sağlanmış olacaktır.

Bu yazımda Logon Script ile Uygulama Nasıl Çalıştırılır? sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir