Microsoft Windows 10 32 bit Desteğini Kaldırıyor!

Microsoft; en çok kullanılan işletim sistemlerinden birisi olan Windows 10’un eski teknoloji ile olan desteğini sona erdirmeye karar vermiştir. Şu an için mevcut 32 bit makineler üzerinde çalışmakta olan Windows 10 işletim sistemleri 32 bit seçeneği kaldırılacak.

Windows 10 işletim sistemi, gerçekten de büyük bir kullanım oranına sahiptir. Ancak maalesef ki; 32 bit mimariye sahip olan bilgisayarlar üzerindeki desteğini bitirmeye hazırlanmaktadır. Windows 10 işletim sisteminin 2004 sürümü ile beraber; OEM cihazlara olan desteği sonlanmış olacaktır.

Uzun süredir yeni bilgisayarlar üzerindeki işletim sistemi 64 bit olarak çıkmaktadır. Yani eski teknolojiye sahip bilgisayarlara Windows 10 desteği kesilecek. Microsoft, şu an için buna hazırlık yapmaktadır. Windows 10 32 bit sürümünü, mevcutta kullananlar için destek devam edecek. Hatta bir süre boyunca güncelleme almaya da devam edecek.

Son olarak Windows 10 32 bit desteğinin bir anda kesilmesi beklenmemektedir. Windows 10, epey bir kullanım oranına sahip olduğundan, bununla ilgili kesin bir tarih Microsoft tarafından verilecektir.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir