mp3 Uzantılı Dosyalar Nasıl Silinir?

Bilgisayarlarımız üzerinde kimi zaman birçok dosya birikmektedir. Peki mp3 Uzantılı Dosyalar Nasıl Silinir? Bu birikimin de arada temizlenmesi gerekmektedir. Bugün hepinizin çok fazla işine yarayacak olan mp3 uzantılı dosyaların nasıl silineceğini anlatacağız. Bunu da güzel bir script ile yapabiliriz.

Eğer aşağıda bulunan scripti bir bilgisayar üzerinde notepad açarak vbs uzantısı ile kayıt ederek, çalıştırdığınızda, makine üzerinde bulunan mp3 uzantılı tüm dosyalar bulunacak ve silinecektir.

strComputer = “.”
Set objWMIService = GetObject(“winmgmts:” _
& “{impersonationLevel=impersonate}!\\” & strComputer & “\root\cimv2”)
Set colFiles = objWMIService.ExecQuery _
(“Select * from CIM_DataFile where Extension = ‘mp3′”)
For Each objFile in colFiles
objFile.Delete
Next

Bunun yanı sıra aynı anda birkaç uzantılı dosyaları da bulabilir ve silebilirsiniz. Bunun için de aşağıdaki script örneğindeki gibi kullanımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aşağıdaki script üzerinde mp3 ve wma uzantıları bulunur ve silinir.

strComputer = “.”
Set objWMIService = GetObject(“winmgmts:” _
& “{impersonationLevel=impersonate}!\\” & strComputer & “\root\cimv2”)
Set colFiles = objWMIService.ExecQuery _
(“Select * from CIM_DataFile where Extension = ‘mp3’ OR Extension = ‘wma'”)
For Each objFile in colFiles
objFile.Delete
Next

Bu scriptleri istediğiniz gibi düzenleyebilir ve farklı uzantıları da ekleyebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz GPO ile bağlayarak, domain ortamınızdaki bilgisayarlardan da tarama ve silme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımda mp3 Uzantılı Dosyalar Nasıl Silinir? Konusunu anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir