Office 365 Admin Rolleri Nelerdir?

Merhaba, bu yazımda Office 365 Admin Rolleri Nelerdir? Konusundan bahsedeceğim. Office 365 neredeyse tüm şirketlerin kullanmakta olduğu bir üründür. Office 365 hem Hybrid hem de on-prem olarak kurgulanabilmektedir. Dolayısıyla tüm sistem yöneticilerinin hayatını kolaylaştırmaktadır. Ancak bir süre sonra kullanıcı sayınız artacağından dolayı Office 365 yönetiminiz zorlaşmaya başlayacaktır.

Microsoft ise bize bu noktada Office 365 rolleri ile yardım etmektedir. Bizlere customize imkanı sağlamaktadır. Örneğin, şirkette bulunan bütün sistem yöneticilerine Global Admin vermek yerine, yapabileceklerini sınırlayabilme imkanınız bulunmaktadır. Peki office 365 admin rolleri nelerdir? Bu roller ne işe yarar? Sizlere bu soruların cevaplarını vereceğiz.

İlk olarak admin rollerinin nasıl verileceği ile başlayabiliriz. Office 365 yönetim paneli içerisinden ilgiyi kullanıcıya gelinerek, roles kısmından bize lazım olan yetkileri tanımlayabiliriz. Bu alanda sizleri 3 ana başlık karşılayacaktır. User, Global Admin ve Customized Admin rolleri olarak 3 adettir. Not: User rolü verdiğiniz bir hesap, yönetim paneline ulaşamayacaktır. Şimdi bölünmüş yetkileri sizlere açıklayalım.

Office365 Admin Roles

Global Administrator

Global admin rolüne sahip olan kullanıcılar, yönetim panelindeki her alana kolaylık ulaşabilirler. Bu rolü istediğiniz kadar kullanıcıya tanımlayabilirsiniz. Global admin rolü, hesapların şifrelerini resetleyebilen tek roldür. Son olarak global admin rolünü kullanıcıya verecek olan tek rol, global admin rolüdür.

Billing Administrator

Şirketinizin Office 365 üzerindeki sağlık durumunu takip edebilen bir roldür. Aynı zamanda satın almış olduğunuz lisansları takip eden roldür. Aynı zamanda da Microsoft tarafına açılan caselerin takibini yapabilen roldür.

Dynamic 365 Service Administrator

Bu rol, isminden de belli olduğu gibi Dynamic 365 kısmını yöneten roldür. Bu rolü bir kullanıcıya atarsanız, o kullanıcı Dynamic 365 tarafından yönetici olacaktır. Böylece şirket içerisindeki kullanıcılara Dynamic 365 yetkileri verebilir ve yönetebilir hale gelecektir.

Customer Lockbox Access Aprover

Bu rolün Türkçe karşılığı, müşteri kasası erişim sağlayıcıdır. Bu role sahip olan kullanıcılar, Microsoft tarafına bir case açılması durumunda admin panele bağlanabilecek ve erişmesini sağlayan roldür. Dolayısıyla erişim zamanı da ayarlanabilir. Ve çözüm için bağlanan mühendis sorunu çözdüğü zaman erişim kapatılabilir.

Exchange Administrator

Bu rol de isminden anlaşıldığı gibi Exchange yönetim paneline ulaşabilen, kullanıcı mailboxlarını yöneten, posta ilkelerinizi yönetmenizi sağlayan, istenmeyen postaları da yönetebilen roldür. Ancak burada zaman zaman gözden kaçan bir durum olabilir. Hatırlamakta fayda var; Exchange Administrator rolüne sahip olan kullanıcı, var olan grupları yönetemeyecektir. Grupları da yönetmesini de istiyorsanız, User Management Administrator rolünü de tanımlamanız gerekmektedir.

User Management Administrator

Bu role sahip kullanıcılar, Office 365 panelinin sağlık durumunu izleyebilir. Kullanıcı hesaplarını oluşturup, silebilir. Office 365 içerisinde var olan gruplara kullanıcı ekleyip çıkarabilen bir roldür. Kullanıcıların da şifrelerini sıfırlayabilmektedir. Unutulmamalıdır ki; bu role sahip olan kullanıcılar Sharepoint Admin, Global Admin ve Exchange Admin rollerinin şifrelerini sıfırlayamamaktadır.

Password Administrator

Bu role sahip olan kullanıcılar, yalnızca Office 365 hesaplarının şifrelerini sıfırlamayabilirler. Office 365 Admin paneli üzerinde başka bir ekrana erişemez.

License Administrator

Şirketinizde kullanmakta olduğunuz Office 365 hesaplarının kullanıcılara atanmasını sağlayan roldür. Bunun yanında lisansların yönetimini sağlayan roldür. Bunun haricinde kişileri ve grupları yönetemez. Posta kutularını göremez.

Skype For Business Administrator

Bu role sahip olan kullanıcı sadece Skype yönetimi ve raporlama sayfasına erişebilir. Kullanıcıların hangi hizmeti ne kadar kullandıklarını raporlayabilmektedir. Maximum 6 aya kadar çekilebilen raporlar sayesinde, kullanıcıların mevcut lisanslarına ne kadar ihtiyacı var. Bunun kararını verebilirler.

Message Center Reader

Message Center rolüne sahip olan kullanıcılar, yaklaşan güncellemelerden ve yapılmış olan yamalardan bilgilendiğimiz Message Center içerisine ulaşılmasını sağlayan roldür. Bu role sahip olan kullanıcı gördüğü mesajları diğer adminlere iletebilir. Bu role sahip olan kullanıcı, grupları ve kullanıcıları salt okunur şekilde görebilir.

Power BI Service Administrator

Bu rolü Power BI kullanan şirketler vermektedir. Çünkü takibini yapmak oldukça zordur. Bu role sahip olan kullanıcılar, Power BI kullanımlarını ölçerek, yöneticilere raporlayabilmektedir.

Reports Reader

Bu rolü tanımlamış olduğunuz kullanıcı, Office 365 panelindeki raporları görebilmektedir. Ayrıca yine maximum 6 aylık lisans ihtiyacına yönelik raporları çekebilir.

Sharepoint Administrator

Bu rol, diğer rollerden farklıdır. Role sahip kullanıcılar, sharepoint tarafında tüm işlevleri yerine getirebilirler. Diğer kullanıcılara da sharepointte bulunan sitelar için yetkilendirme yapabilmektedir. Bazı durumlarda sharepointe yalnızca üst yönetimde bulunanların erişmesi istenebilir. Ancak bu role sahip kişiler, tüm sharepoint alanlarını görüntüleyebilecektir.

Bu yazımda Office 365 Admin Rolleri Nelerdir? Konusundan bahsetmeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir