Office 365 Üzerinde İleti Nasıl İzlenir?

Office 365 yönetiyorsanız, özellikle kurumsal kısımda zaman zaman maillerin durumunu kontrol etmeniz gerekebilir. Bu tip durumlarda kesinlikle ileti izleme özelliği kullanılmalıdır. Bu sayede mailleri detaylı bir şekilde analiz etme fırsatı bulabilirsiniz. Office 365 üzerindeki bu özellik sayesinde 90 gün boyunca giden ve gelen maillerin kontrollerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bu işleme başlamak için öncelikle Exchange yönetimine giriş yapmalısınız. Ardından security ve compliance kısmına giriş yapmalısınız.

Ardından posta akışı kısmına giriş yapmalısınız. Sonrasında da yukarıdaki menülerde bulunan ileti izleme seçeneğine tıklamalısınız.

İleti izleme penceresi içerisinde ihtiyacınıza göre bir arama gerçekleştirebilirsiniz. Tarih aralığı kısmından özel bir aralık belirtebilirsiniz. 7 günün üzerinde olan sonuçlar için CSV formatında bir export sağlayabilirsiniz. Teslimat durumu kısmından maillerin gönderilmiş olanlarını ya da gönderilmesi başarısız olanları ve son durumlarını görebilirsiniz.

Gönderici kısmında gönderen bir kişi ekleyebilirsiniz. Listede olmayan kullanıcılar olacaktır. Bu kişileri ekleyebilmek için manual olarak yazmalı ve ardından adları denetle demelisiniz. Bir etki alanından gelen tüm mailleri görmek isterseniz “@thesistemci.com” yazmanız yeterli olacaktır.

Alıcı ise mailin gönderildiği kişilere bakmak için kullanılmaktadır. BU listede olmayan kullanıcıları da yine manuel bir şekilde adları denetle şeklinde eklemeniz mümkün olacaktır. Belli bir etki alanına gönderilen tüm mailleri sorgulamak isterseniz, yine “thesistemci.com” şeklinde domain ismini yazmanız yeterli olacaktır. Bu girişler tamamlandıktan sonra ara butonu ile mail aranabilecektir.

Bu sorgunuz tamamlandıktan sonra sonuç karşınıza gelecektir. Sonuç 7 günden daha eski bir zamana ait ise CSV dosyası olarak çıkarmanız mümkündür. 7 gün veya daha yeni bir sonuç ise arama ekranınızda sonuçları kolaylıkla görebileceksiniz.

Bu maili açabilir, ileti olaylarını görüntüleyebilirsiniz. Bu kısımda mail gönderme, mail alma, mailin ulaşıp ulaşmadığı, alma tarihini ve mailin spam durumlarını görebileceksiniz.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir