Office 365 Üzerinde Mail Export İşlemi Nasıl Yapılır?

Office 365, hemen hemen tüm büyük şirketlerde kullanılmaktadır. Peki Office 365 Üzerinde Mail Export İşlemi Nasıl Yapılır? Bu yazımızda size Office 365 üzerinde mail export işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Bu arada tabi ki Office 365 tarafında mail import işlemini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Peki Office 365 üzerinde mail export işlemi nasıl yapılır?

Öncelikle örneğimizde iki adet başlangıç lisansına sahip olan kullanıcının mail pst’lerini download etmek ile başlayacağız. Bu işlemi yapabilmeniz için öncelikle Office 365 yönetim merkezine yetkili kullanıcı ile giriş yapmalısınız. Ardından da Exchange Yönetim merkezi kısmına girilmelidir. Office 365 arayüzüne giriş yaptıktan sol alt kısımdan bu alana ulaşmanız mümkündür.

Yönetim Merkezi Ayarları

Exchange yönetim merkezi içerisinde ilk olarak admin kullanıcısı için yetki tanımlamanız gerekmektedir. İzinler sekmesinden yönetici rolleri kısmına ilerlemelisiniz. Hemen ardından Discovery Management sayfasına giriş yapmalısınız. Buradaki üyeler sekmesine ilgili admin kullanıcınızı eklemelisiniz.

Admin Kullanıcınıza Yetki Vermelisiniz.

İlgili kullanıcınıza yetkiyi tanımladıktan sonra Uyumluluk Yönetimi kısmına giriş yapmalısınız. Burada üst sekmede yerinde ebulma ve saklama sekmesine giriş yapmalısınız. Bu kısımda işlem yapabilmek için + butonuna tıklamalı ve yaptığınız işleme bir isim vermelisiniz. Örneğin; can_export vs.

+ Butonu İle Eklemelisiniz.

Mail pst’sini export etmek istediğiniz kişinin mail adresini + butonuna tıklayarak belirtmelisiniz. Kesinlikle tüm içeriği dahil et butonuna tıklamalısınız. Böylelikle kullanıcının tüm maillerini export etmeye başlamış olacaksınız. Bununla ilgili bir küçük bilgi verelim. Farklı lisans tiplerine sahip olabilirsiniz. Bu durumda ölçülere göre filtrele butonunu kullanabilirsiniz.

Süresiz olarak sakla butonu işaretli kalacak durumda, son demelisiniz. Bu ayarlar yapıldıktan sonra artık pst indirme işlemine başlayabilirsiniz.

Siz indirecek olduğunuz mail kutusunun büyüklüğüne göre sağ tarafta bulunan arama bölümünün hızının değiştiğini fark edeceksiniz. Yaptığınız işlem sağlıklı bir şekilde ilerliyor ise, tahmin başarılı oldu uyarısı gelecek ve artık download işlemini başlatır hale geldiniz demektir. Resimdeki buton ile indirmeye başlayabilirsiniz.

Yukarıda gördüğünüz seçenekleri kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Ve ardından PST indirme yerini belileyerek, start butonu ile işleme başlayabilirsiniz.

Microsoft Tarafından Karşınıza Çıkan Toolu Yüklemelisiniz.

İndirme işleminiz kısa bir süre içerisinde tamamalanacaktır. Bu sayede ilgili kullanıcının PST dosyasını almış olursunuz. Son olarak indirilen dosyalar PST boyutuna göre tek parça ya da daha fazla parçalar halinde çıkabilir.

İndirme İşlemi Sorunsuz Bir Şekilde Tamamlanmıştır.

Bu yazımda sizlere Office 365 Üzerinde Mail Export İşlemi Nasıl Yapılır? Sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir