Oneview Üzerinde Nasıl Dump Log Alınır?

Merhaba, bu yazımda HPE Oneview üzerinde nasıl dump log alınacağını anlatacağım. Dilerseniz hemen konuya girelim.

Öncelikle Oneview arayüzüne, web tarayıcımız üzerinden giriş yapıyoruz. Ardından sol tarafta açılan menü içerisinden Settings kısmına giriş yapıyoruz.

Not: Menünün konumu Oneview versiyonuna değişkenlik göstermektedir. 5.0 ve üzeri versiyonlarda soldan aşağı kayan menü gelmektedir. Daha önceki versiyonlarda üstten aşağı doğru açılır menü gelir.

Appliance kısmında firmware versiyonunuzu görüntüleyebilirsiniz. Bu alanda iki adet seçenek bulunmaktadır. Biz log almak istediğimiz için Create Support dump kısmına tıklayarak aşağıdaki gibi devam ediyoruz.

Karşımıza gelen uyarı penceresinde, bize logu nasıl almak istediğimizi sormaktadır. Şifrelemek ya da farklı bir şey yapmak istemiyoruz. Bu sebeple aşağıdaki ayarları değiştireceğiz. Pencere default olarak böyle görünmektedir.

Ayarları aşağıdaki gibi değiştiriyoruz ve yes, create diyerek dump almayı başlatmış oluyoruz.

Oneview şasi, hardware ve activity log durumunuza göre yaklaşık 2GB boyutunda bir log otomatik olarak tarayıcınız ile indirilecektir. Dosya aşağıdaki gibi görünecektir. Bunu okuyabilmek için de farklı toollar kullanabilirsiniz.

Bu yazımda, HPE Oneview üzerinde nasıl dump log alınacağını anlattım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir