Playstation 5 Satış Fiyatı Belli Oldu!

Amazon İngiltere sayesinde Playstation 5 oyun konsolunun fiyatı belli oldu. Ancak şimdiden söyleyelim. Türkiye’de fiyatlar oldukça el yakacak gibi görünüyor. Sony şirketi; 11 Haziran 2020 Perşembe günü Türkiye saati ile 23:00’da Playstation 5 etkinliği düzenleyecektir. Etkinlik içerisinde konsolun kendi özellikleri, Dualsense kontrolcüsü ve yeni oyunların gösterimleri yapılacaktır.

Baktığınızda, etkinliğe adeta saatler kaldı ve Amazon İngiltere’den gelen sızıntı haber ile Playstation 5 oyun konsolunun fiyatı ortaya çıktı diyebiliriz. Bu haber, Türkiye’deki Playstation severleri çok üzecek gibi görünüyor. Zaten koronavirüs pandemi sürecinde ülkemizde oyun konsollarına %50 vergi getirilmişti. Bu oran Eylül – Ekim aylarında %20 seviyelerine düşürülecek. Ancak elbette ki; yeni nesil oyun konsollarını da etkileyecek gibi görünmektedir.

Gelelim Amazon İngiltere’nin sızıntı Playstation 5 fiyatı haberine. Playstation 5 oyun konsolu 599 sterlin, yani tam olarak 5.100 TL yapıyor. Ancak bu fiyatın Türkiye için kesinlikle geçerli olmayacağı bilinmektedir. Çünkü Playstation 4 Pro modeli İngiltere’de 350 sterlin rakamından satılmakta ve Türkiye’de ise 4.999 TL rakamından satışa sunulmaktadır.

Şimdi gelelim Türkiye fiyatı tahminlerine. Öncelikle mevcut vergi durumlarından dolayı ülkemizde Playstation 5 oyun konsolunun 8.000 TL rakamlarını bulabileceği öngörülmektedir. Eğer oyun konsolları üzerindeki vergi düşürülmez ise sene sonunda 10.000 TL rakamlarını bulacağı düşünülmektedir.

Bu haber ile adeta Türkiye’de oyunculuk bitiyor gibi görünmektedir. Özellikle de konsol tarafında zor durumlar yaşanacak gibi görünmektedir. Birçok insan 500 TL oyun ücreti ödeyememektedir. Playstation 4 Pro cihazının 5.000 TL gibi rakamlarda satıldığını düşününce, Playstation 5 oyun konsolunun satış rakamları oldukça düşük olacak gibi duruyor. Umalım ki; Sony şirketi bölgelerde farklı fiyat politikası uygular ve ülkemizde de 5.000 – 6.000 TL bandında satışa sunulur.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir