PowerCLI ile E1000 Kartı VMXnet3’e Çevirme İşlemi

Merhaba, bu yazımda sizlere Vmware üzerinde yer alan sanal sunucularımızın PowerCLI ile E1000 kartı VMXnet3’e çevirme işlemi kısmından bahsedeceğim.

Normal şartlarda bu işlemi yapmak için, sanal sunucunuz üzerinde edit settings demelisiniz. Buradan eski E1000 network kartı üzerinde bulunan mac adresi kopyalamanız gerekmektedir. Ardından mevcut kartı silerek onaylamanız, ve sonrasında add hardware diyerek oluşturduğunuz yeni network driverınızı Vmxnet3 olarak ayarlamanız ve kopyaladığınız mac adresini de buraya yapıştırmanız gerekmektedir.

Ancak şimdi konuyu bu kadar uzatmadan bu işlemi gerçekleştireceğiz. Tamamen PowerCLI üzerinden komutlarla bu işlemi tamamlayacağız. İlk olarak kendimizi garantiye alalım ve işlem yapacağımız sanal sunucumuz üzerinde bir snapshot alalım.

Sanal sunucunuz üzerinde Vmware Tools versiyonun en güncel olmasına dikkat edin. Değil ise güncellemeden bu işlemlere geçmeyin. Çünkü VMxnet3 driverları VM Tools içerisinde bulunur ve oradan güncellenecektir.

PowerCLI Command İşlemleri

Ardından local bilgisayarınıza PowerCLI uygulamasını indirip açmanız gerekmektedir. Önce bir policy ayarlayarak; Set-ExecutionPolicy Unrestricted komutunu girmeniz gerekmektedir. Bunu öncesinde kontrol etmek için Get-ExecutionPolicy komutunu kullanabilirsiniz.

İşlemlerin ardından yapmanız gereken Connect-Viserver yazarak enter demeniz olacaktır. Burada size aşağıdaki gibi bir kısım gelecek ve Vcenter sunucunuzun ip adresini server0 olan alana yazarak enter demeniz gerekiyor.

Bu işlemden sonra karşınıza kullanıcı adı ve parola soran küçük bir pencere gelecektir. Oraya da dilerseniz LDAP, dilerseniz administrator@vsphere.local kullanıcınız ile giriş sağlayabilirsiniz. PowerCLI üzerindeki giriş işlemlerimizi tamamladık. İşlem yapacağımız sanal sunucumuzun da snapshotını alarak, kendimizi garantiye aldık. Artık hatalı bir işlem yapsak bile geriye dönüşümüz sıkıntısız bir şekilde olacaktır.

İlk olarak kullanacağımız komut hangi sunucu üzerinde işlem yapacaksak onu getirmek olacaktır. Yani; get vm ‘sunucuadı’ ile getirilir. Sunucunun donanım özellikleri ekrandaki gibi belirecektir.

Eğer PowerCLI üzerinde hangi sunucularınızın E1000 network kartına sahip olduğunu bulmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz. Bu komut tüm e1000 olan ethernet kartlarını listeleyecek. Ancak biz bir sunucu üzerinde bu değişikliği yapacağız.

Get-vm | ?{Get-networkadapter $_| where-object{$_.type-like”*e1000*”}}

Sunucumuzun network kartlarını listelemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz.

get-vm ‘sunucuadı’ | Get-NetworkAdapter

Şimdi sanal sunucumuz üzerinde bulunan e1000 ethernet kartlarını Vmxnet3’e çevireceğiz. Ancak bu işlemi yapabilmek için sanal sunucumuzun kapalı yani power off durumda olması gerekmektedir. Sunucu hemen kapalı duruma getiriyoruz. Ardından aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Get-VM ‘sunucuadı’ | Get-NetworkAdapter | Set-NetworkAdapter -Type vmxnet3 -Confirm:$false

Komutu yazdığınızda sanal sunucunuz kapalı değilse işlem, aşağıdaki şekilde hata verecektir.

Sunucuyu power off ettikten sonra aynı komutu yeniden çalıştırdığınızda network kartları Vmxnet3’e çevrilmiş olacaktır. Ardından sunucunuzu power on edebilir ve sağ click edit settings kısmından da driverların Vmxnet3 olduğunu kolaylıkla görebilirsiniz.

Bu yazımda sizlere Vmware üzerinde yer alan sanal sunucularımızın PowerCLI ile E1000 kartı VMXnet3’e çevirme işlemi kısmından bahsettim. Faydalı olması dileğiyle.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir