PowerCLI ile Ethernet Kartları E1000E’den VMXnet3 Olarak Nasıl Değiştirilir?

PowerCLI ile Ethernet Kartlarının E1000’den VMXnet3 Olarak Nasıl Değiştirilir

Merhaba, bu yazımda Vmware kullanan herkesin başına gelmiş olan bir gereklilik olan PowerCLI ile Ethernet Kartları E1000E’den VMXnet3 Olarak Nasıl Değiştirilir? bahsedeceğim. Önceki yazılarımda E1000e ethernet kartı ile VMXnet3 kartın farklarından bahsetmiştim. Şimdi de PowerCLI kullanarak E1000 ethernet kartlarının nasıl VMXnet3 olarak değişebileceğini anlatacağım. VMXnet3 ethernet kartı özellikle yük getiren sunucular için yapılması zorunludur. Çünkü bu sayede ethernet kartınız 10 Gbps hızına erişmiş olacaktır.

Genellikle ilk kurulumda E1000E olarak bırakılan ethernet kartları, ihtiyaç halinde VMXnet3 ethernet kartına dönüştürülmek istenebilir. Eğer bir iki sanal sunucudan bahsediyorsak, bu işlemi yapmak oldukça basittir. Sunucunuzun edit settings menüsüne giriş yapmalı ve ardından mevcut ethernet kartını kaldırmalısınız. Sonrasından yeni bir network device ekleyerek VMXnet3 olarak ayarlamalısınız. Fakat bazı sunucular için MAC bağımlılığı da bulunmaktadır. Böyle durumlarda daha kısa bir şekilde bu işlemi PowerCLI üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

İşlemimize başlamadan önce sanal sunucunuzun bir snapshot’ını almanız doğru olacaktır. Önemli bir kısım da komutlarımızı çalıştırmadan önce mutlaka sunucuda Vm Tools yüklemesini yapmış olmalısınız.  Dilerseniz, hemen PowerCLI üzerinden mevcut Vcenter ortamımıza bağlantı yapalım. Ardından hangi sunucu üzerinde işlem yapacaksak, ethernet kartını görüntülemek için aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

PowerCLI ile VMXNET3 Ethernet Ayarı

Öncelikli olarak PowerCLI uygulamasını Run as administrator olarak çalıştırmalısınız. Ardından Aşağıdaki komutları çalıştırmalısınız.

Get-ExecutionPolicy

Unrestricted olarak görünmesini sağlamanız gerekmektedir. Eğer bu şekilde değilse ayarlamak için;

Set-ExecutionPolicy Unrestricted komutunu aşağıda görüldüğü gibi çalıştırmalısınız.

Ardından Vmware ortamınızda hangi sunucuların E1000E ethernet kartına sahip olduğunu görüntülemek için aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekmektedir.

Get-VM | ?{Get-NetworkAdapter$_| Where-Object{$_.type -like”*e1000e*”}}

Ben TERMINAL isimli sunucum üzerinde bu ayarı değiştirmek istiyorum. Hemen değiştirmek için ilgili komutumu aşağıdaki gibi kullanıyorum. Öncelikle yeniden mevcut sunucum üzerindeki ethernet kartını aşağıdaki komut ile görüntülüyorum.

Get-VM “TERMINAL” | Get-NetworkAdapter

Vmware – PowerCLI

Ardından yapmanız gereken, ilgili ethernet kartı değişikliğini yapmak için sunucumuzu kapatmak olacaktır. Sunucu açıkken komutu çalıştıramazsınız. Hemen aşağıdaki komutu çalıştırarak devam ediyoruz.

Get-VM “TERMINAL” | Get-NetworkAdapter | Set-NetworkAdapter -Type vmxnet3 -Confirm:$false

Bu komut ile değişiklik yaptığınızda herhangi bir MAC değişikliği de olmayacaktır. Dolayısıyla bunu bir yere not etmekle de uğraşmamış olacaksınız. Ardından sunucumuza edit settings menüsü içerisinden Network Adapter kontrolünü yapıyoruz. Ve ethernet kartımızın VMXnet3 olarak değiştiğini görüyoruz.

VMware – Edit Settings

Bu yazımda, PowerCLI kullanarak E1000 ethernet kartlarının nasıl VMXnet3 olarak değişebileceğini anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

2 yorum

 1. İhsan Yanıtla

  Başka sayfalardan alıntı yaparak sadece cümleleri değiştirerek değil de kendiniz üretirseniz daha iyi olur sanki. Uzun zamandır sizi takip ediyorum ama farklı sayfalardan sık alıntılara denk gelmeye başladım.

  • Dağcan Nural YazarYanıtla

   Merhaba;

   Takip ettiğiniz için teşekkürler. Başka sayfalardan alıntı yapmıyorum. Kendi cümlelerimle ifade etmeye çalışıyorum. Bilinen yolları aynı olduğu için birçok sayfada da bulunuyor olabilir. Çalıştığım kurumda başıma gelen olayları yazmaya çalışıyorum. Birilerine yardımcı olabilirim diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir