PowerCLI ile Sunuculardaki CD-ROM Driverları Nasıl Çıkarılır?

Merhaba, bu yazımda sizlere Vcenter üzerindeki tüm sunuculardan PowerCLI ile Sunuculardaki CD-ROM Driverları Nasıl Çıkarılır? anlatacağım. Bu işlem çoğu zaman, kurulum yapıldıktan sonra windows işletim sistemi ISO dosyasının bağlı olarak bırakılması şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

Eğer yeni kurduğunuz sunucuların sayısı fazla ise, hepsine gidip sağ click edit settings ve cdrom driver’larını client device ayarlamak için uğraşmak yerine bu işlemi PowerCLI üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun için öncelikle PowerCLI uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. PowerCLI açarken mutlaka sağ click run as administrator diyerek çalıştırmalısınız. Ardından Connect-Viserver komutuyla Vcenter sunucumuzun IP adresini Server 0 kısmına yazıyoruz. Enter dedikten sonra Server 1 ip adresi sorulacak. Buraya herhangi bir şey girmiyoruz. Eğer Vcenter üzerinde LDAP authentication açık ise domain username ve parolanız ile direkt olarak giriş sağlarsınız.

VMware PowerCLI

Ancak Vcenter sunucunuza LDAP authentication ayarlamadıysanız, karşınıza küçük bir pencere açılacaktır. Bu alan kullanıcı adınızı @vsphere.local şeklinde girerek yine PowerCLI komut satırına giriş yapabilirsiniz.

PowerCLI – Connect VIserver
PowerCLI Connect

Şimdi giriş yaptık. Sırada mount edilmiş olan cddrive’larımızı unmount etmeye geldi. Bunu yapabilmek için aşağıdaki komutu koşturmamız gerekmektedir.

Vmware CDdrive Unmount İşlemi

Get-VM | Where-Object {$_.PowerState -eq “PoweredOn”} | Get-CDDrive | FT Parent, IsoPath

VMware – Edit Settings
VMware – PowerCLI

Bu komut ile hangi sunucunuza hangi ISO bağlanmış onları listeleyebiliyorsunuz. Eğer yalnızca bir sunucuyu kontrol etmek istiyorsanız, aşağıdaki komutu çalıştırmalısınız.

Get-VM “sunucuadı” | Where-Object {$_.PowerState -eq “PoweredOn”} | Get-CDDrive | FT Parent, IsoPath

Bu listede nelerin ISO olarak bağlı olduğunu kolaylıkla göreceksiniz. Tüm makinelerden ISO dosyalarını çıkartmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanmalısınız.

Get-VM | Where-Object {$_.PowerState –eq “PoweredOn”} | Get-CDDrive | Set-CDDrive -NoMedia -Confirm:$False

PowerCLI Komutu

Eğer yalnızca bir makine üzerinde kaldırmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanmalısınız.

Get-VM “sunucuadı” | Where-Object {$_.PowerState –eq “PoweredOn”} | Get-CDDrive | Set-CDDrive -NoMedia -Confirm:$False

Bu işlemi yaptıktan sonra sunucularınıza mount olan ISO dosyaları unmount edilmiş olacaktır. Ve edit settings içerisinde cdrom drive client device şeklinde göreceksiniz. Son olarak Linux işletim sistemi üzerinde vm tools kurulu ise orada da işe yarayacaktır. Linux olan sunucularınızda size bir answer question hatası da çıkarabilir. Bunun için komutun sonuna aşağıdaki gibi ekleme yapmanız gerekmektedir.

VMware – Edit Settings CD/DVD drive

| Get-VMQuestion | Set-VMQuestion -Option ‘Yes’ -Confirm:$false

Bu yazımda, sizlere Vcenter üzerindeki tüm sunuculardan mount cdrom driver’ların, PowerCLI üzerinden nasıl çıkarılacağını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir