Powercli Üzerinden Esxcli Kill İşlemi Nasıl Yapılır?

VMWare üzerinde bazen yaşanan sorunlar bulunmaktadır. Powercli Üzerinden Esxcli Kill İşlemi Nasıl Yapılır? Bundan bir tanesi de sunucuların hostlar arasında migration işlemi sırasında takılmasıdır. Böyle bir durum başınıza geldiğinde yapmanız gereken, devam eden process işlemini kill etmelisiniz. Guesti erişebilir hale getirmeniz gerekmektedir. Her an kullanmakta olduğumuz esxcli komutlarını kullanarak kill işlemlerini yapabiliyoruz. Ancak bu işlemler birkaç adım gerektirmektedir.

Bu kill işlemini yaparken, bir hata ile karşılaşmamak adına script ile devam edebilirsiniz. Böylece hata yapmamış olursunuz. Ancak bu işlemi powercli üzerinden yapmalısınız. Unutmayın bu işlemi uyguladığınızda sunucu kill olacaktır. Bu sebeple kesinlikle dikkatli olmalısınız. Powercli üzerinden kill process işlemini yapabilmek için vsphere ortamına admin bir kullanıcı ile giriş sağlamalısınız.

Process Kill İşlemi

İlk olarak çalıştırmanız gereken komut;

Connect-VIServer -Server vcenterip

-powershell powercli modulünü öncelikle import etmeliyiz.
ImportModule VMware.PowerCLI
-işlem yapacağımız host üzerine veya vcenter‘a bağlanmalısınız.
Connect-VIServer -Server vcenterip
-VmName bölümüne işlem yapılacak sunucu ismi yazılmalıdır. Bu kısım önemli çünkü mutlaka doğru sunucu ismini yazmalısınız.
$vmName = Get-VM -name “testserver”
-Bu işlem host üzerinde yapılacağı için vmname çalışan hostu otomatik çağırmalıyız.
$esxcli = GetEsxCli Server $($vmName.VMHost.Name)
-Bilgilendirme açısından host üzerindeki sunucu listesi alınmalıdır.
$esxcli.vm.process.list()
-bu adımda Kill işlemi için WorldID değerini alıyoruz.
$vmWorldID = ($esxcli.vm.process.list() | SelectObject Property DisplayName, WorldID | WhereObject Property DisplayName EQ “$vmName”).WorldID
-En son adım olarak kill işlemi gerçekleşecektir.
$esxcli.vm.process.kill(“force”,“$vmWorldID”)
-İşleminiz bittikten sonra vcenter kapatılacak.
DisconnectVIServer * Confirm:$false
Bu yazımda sizlere Powercli Üzerinden Esxcli Kill İşlemi Nasıl Yapılır? konusunu anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir