PowerCLI Üzerinden VMWare VLAN Detaylarını Nasıl Öğreniriz?

PowerCLI Üzerinden VMWare VLAN Detaylarını Nasıl Öğreniriz? Bazı şirketler, fazla sayıda Vlan tanımı kullanmaktadırlar. Bunun örnekleri arasında internet servis sağlayıcı şirketleri gösterilebilir. Veya hosting şirketlerinde, oldukça fazla sanal sunucu ve vlan tanımları mevcuttur. Bunlara bakabilmek yani listesine sahip olmak, yönetiminiz için oldukça gerekli bir hal almaktadır.

Bu yazımızda sizler için güzel bir powershell komutu vereceğiz. Bu komut sayesinde Powercli üzerinden kolay bir şekilde tüm sanal sunucularınızdaki vlanlara kolaylıkla listesine sahip olabilecek ve kontrollerinizi kısa bir sürede gerçekleştirebileceksiniz.

Şöyle ki; biz vcenter üzerinde ya da vmware web client üzerinde port group isimlerini görmemize rağmen, vlan id tanımlarını görebilmek için ilgili port group içerisinde detaylarına bakmamız gerekiyordu. İşte bu tip durumları önlemek adına sizlere işlerinizi kolaylaştıracak olan aşağıdaki script bilgilerini sunuyoruz. Hızlı bir şekilde vlan tanımlarınıza bakmak için aşağıdaki scripti kullanabilirsiniz.

# Powershell Gallery PowerCLI modüllerini yüklemeliyiz.
Import-Module VMware.PowerCLI
dTnmonitor = Get-VICredentialStoreItem -File “C:\Users\$userName\Dropbox\Scripts\key\tnmonitorpass.xml”
# VCenter sunucumuza erişim sağlıyoruz.
Connect-VIServer -Server IPADRESI
clear
$vm = GEt-vm -Name “sanalsunucuadi”
$vm.Name
$vm | Get-VirtualPortGroup | Select Name, @{N=“vlanID”;E={$_.Extensiondata.Config.DefaultPortCOnfig.Vlan.VlanId}} | Format-Table
Disconnect-VIServer * -Confirm:$false

 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir