Powershell İle Last Logon Bilgisi Nasıl Çekilir?

Bu yazımda sizlere Powershell İle Last Logon Bilgisi Nasıl Çekilir? Sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Günümüzde Powershell kullanımı özellikle sistem yöneticileri tarafından oldukça artmış bulunmaktadır. Powershell ile yapacaklarınızın neredeyse sınırı yoktur. Şimdi sistem admin görevi yapan arkadaşların oldukça işine yarayacak bir last logon bilgisi script paylaşacağız. Zaman zaman bu tür ihtiyaçlar doğabilir. Domain ortamınızdaki bilgisayarların en son ne zaman logon olduğunu bir powershell komutu ile kolaylıkla öğrenmeniz mümkün olacaktır.

Dilerseniz; lafı fazla uzatmadan ilgili script kodunu sizlerle paylaşalım.

Powershell Last Logon Nasıl Çekilir?

Aşağıdaki komut ile birlikte son 60 gün içerisindeki tüm son logon işlemlerini görmeniz mümkündür.

$LLDate = (Get-Date).AddDays(-60)

Get-ADComputer -Filter * -Properties Name, LastLogonDate, DistinguishedName |

 Where { $_.LastLogonDate -lt $LLDate } | Sort LastLogonDate -Descending |

 FT Name, @{name=”LastLogonDate”;expression={($_.LastLogonDate).ToShortDateString()}}, DistinguishedName -AutoSize

Bu scripti powershell uygulamasını run as administrator ile çalıştırarak koşturmalısınız. Ardından karşınıza gelecek olan çıktıyı dışarı kaydetmek isteyebilirsiniz. Bunu normal bir şekilde powershell içerisinden kopyalayıp başka bir yere yapıştırabilirsiniz. Ancak bazen sütunlarda kayma yapabilir. Düzenlemesi ile uğraşarak fazla zaman kaybedebilirsiniz. Dolayısıyla bu çıktıyı dışarı yazdırmak için de aşağıdaki komutu yine powershell üzerinde koşturarak, verilerinizi kayıt edebilirsiniz.

| Out-File C:\lastlogon_Computers.txt

Bu yazımda sizler için Powershell İle Last Logon Bilgisi Nasıl Çekilir? sorusunun cevabını anlatmaya çalıştım. Faydalı olması dileğiyle.


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir