Powershell İle Uzaktan Group Policy Nasıl Force Edilir?

Powershell İle Uzaktan Group Policy Nasıl Force Edilir? Tüm şirketler domain ortamını kullanmaktadırlar. Özellikle fazla kullanıcı olan yerlerde, merkezi yönetim yapabilmek adına domain ortamı kesinlikle gereklidir. Zaman zaman başımıza gelen sorunlar vardır. Onlardan biri de uygulamış olduğunuz bir policynin bilgisayarlar üzerinde uygulanmamış olmasıdır. Bu tip durumlarda gpupdate /force komutunu uzaktan powershell ile ister tüm clientlara, isterseniz de sadece seçmiş olduğunuz bilgisayar üzerinde yapmanız mümkün olacaktır.

Aşağıdaki powershell komutunu domain üzerinde çalıştırmanız durumunda makine adı belirli olan bir client üzerinde group policy ayarlarını uygulamış olursunuz.

Get-ADComputer -Filter ‘Name -like “ComputerAdı”‘ -searchbase “DC=domain,DC=com” | foreach{Invoke-GPUpdate -Computer $_.name -Force -RandomDelayInMinutes 0}

Powershell Group Policy
Uzaktan Gpupdate Çalıştırma

Bu powershell komutunu makine isimleri aynı ek ile başlayan bilgisayar üzerinde topluca kullanabilmek için de hostname yanına * işareti koyabilir ve bu şekilde uygulayabilirsiniz. Aşağıdaki örnekteki gibi kolaylıkla uygulayabilir ve bilgisayarlarınıza group policy ayarlarını güncellemiş olursunuz.

Get-ADComputer -Filter ‘Name -like “ComputerAdı*”‘ -searchbase “DC=domain,DC=com” | foreach{Invoke-GPUpdate -Computer $_.name -Force -RandomDelayInMinutes 0}


 

Dağcan Nural

1988 İstanbul doğumluyum. Bilgisayar dünyasına olan hayranlığım çok küçük yaşlarda başladı. Bu sebeple sistem alanında kendimi geliştirmeye karar verdim. Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. Şu anda da Beykent Üniversitesi'nde Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü'nde yüksek lisans eğitimi alıyorum. 2005 yılında Bilge Adam Sistem & Network Mühendisliği eğitimi aldım. Hemen ardından IT dünyasına giriş yaptım. Collezione şirketinde 2006 - 2018 yılları arasında Sistem Uzmanı olarak görev yaptım. 2018 Temmuz ayından beri LCWAIKIKI şirketinde IT System Engineer pozisyonunda çalışmaktayım. Sektörde 14 yıllık deneyime sahibim. Birçok önemli projede görev aldım. Sayfanın en alt kısmından Linkedin profilime ulaşabilirsiniz. Bilgi ve tecrübemi hem bu blog üzerinde hem de Çözümpark Bilişim Portalı üzerinde paylaşıyorum. Bilgi paylaştıkça güzeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir